Přebytek státního rozpočtu v únoru klesl na 3,7 miliardy, stát čerpal méně peněz z EU

Přebytek státního rozpočtu v únoru klesl na 3,7 miliardy korun z lednových devíti miliard. Informovalo o tom ve středu ministerstvo financí. Loni ke konci února byl rozpočet v přebytku 27,7 miliardy korun. Důvodem meziročního poklesu je méně peněz přijatých z EU, dodalo ministerstvo. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze

peníze | Foto: Fotobanka Pixabay

Příjem peněz z EU klesl meziročně o 39,8 miliardy korun, uvedl resort financí. Především v první polovině loňského roku byly uhrazeny relativně vysoké objemy peněz z EU. Po očištění příjmů i výdajů o evropské peníze skončil rozpočet letos ke konci února ve schodku čtyři miliardy korun a loni ke konci února ve schodku 12,8 miliardy korun.

Celkové příjmy rozpočtu ke konci února meziročně klesly o 19,6 miliardy na 197,2 miliardy korun. Celkové výdaje stouply o 4,4 miliardy na 193,5 miliardy korun. Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení meziročně stouply o 13,8 miliardy na 99,1 miliardy korun.

Příjmy rozpočtu u daně z DPH meziročně stouply o 11 miliard na 48 miliard korun. Za růstem inkasa je podle úřadu loňské zavedení kontrolního hlášení a elektronické evidence tržeb. Zároveň resort financí upozornil, že inkaso pro rozpočet bylo negativně ovlivněno změnou rozpočtového určení daní od letošního ledna. Podíl rozpočtu na výnosu z DPH klesl ze 70,25 procenta na 69,68 procenta ve prospěch obcí na úkor státu. Inkaso spotřebních daní meziročně stouplo o 0,1 miliardy na 24,5 miliardy korun.

Největší objem výdajů rozpočtu je určen na sociální dávky. Ke konci února na ně z rozpočtu šlo 86,9 miliardy korun, meziročně o 4,8 miliardy více. Celkově rozpočet letos počítá s výdaji na sociální dávky 530,5 miliardy korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme