Před ambasádami demonstrovali pěstitelé cukrovky

Asi 200 pěstitelů cukrovky dnes demonstrovalo před britskou a německou ambasádou v centru Prahy. Nelíbí se jim, že cukrovarnická společnost Eastern Sugar chce uzavřít v Česku tři cukrovary. Demonstrující předali německému a britskému velvyslanci memorandum, ve kterém je žádají, aby se v Evropské unii přimluvili za to, že rušit pěstování cukrovky na Hané je nesmysl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrující pěstitelé cukrovky | Zdroj: ČTK

Zemědělci naplánovali své protesty nejprve před německou ambasádu a kolem poledne se přesunuli k britské. Právě firmy těchto zemí totiž společnost Eastern Sugar vlastní. Od britské ambasády se v klidu rozešli. Jejich zástupci pak s memorandem pokračovali do parlamentu, do Senátu a na Úřad vlády.

Protestující se obávají, že v případě uzavření cukrovarů by výroba cukru v Česku klesla o víc než pětinu a museli bychom ho dovážet. Demonstrující většinou projevovali nesouhlas s celou zemědělskou politikou Evropské unie. Nesli transparenty s nápisy Dnes cukr, zítra mléko. Co nám vezmeš potom, Evropo? nebo Zabraňte likvidaci českého cukrovarnictví.

Je však velice pravděpodobné, že se jim uzavření cukrovarů zabránit nepodaří. Pokud nebudou cukr vyrábět dál, chtějí, aby jim Eastern Sugar zaplatila aspoň 30 procent z toho, co má dostat za vrácení kvóty na výrobu cukru do Bruselu. Podle odborníků má cukrovarnická společnost dostat v přepočtu skoro čtvrt miliardy korun. Eastern Sugar zatím nabízí 12 a půl procenta.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme