Předčasné volby by ekonomiku zásadně neovlivnily, tvrdí Pikora

České republice reálně hrozí pád vlády a předčasné volby. To by mohlo znamenat zastavení některých důležitých reforem, a dá se tedy počítat také s ekonomickými následky politického rozhodnutí Věcí veřejných.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V okamžiku podání demise okamžitě mizí jakýkoliv prostor pro další jednání, varoval premiér Petr Nečas

V okamžiku podání demise okamžitě mizí jakýkoliv prostor pro další jednání, varoval premiér Petr Nečas | Zdroj: ČTK

Hlavní ekonom Next finance Vladimír Pikora si ale nemyslí, že by případné předčasné volby ovlivnily tuzemskou ekonomiku zásadně.

„Protože se ukázalo, že ve chvíli, kdy probíhaly poslední volby, tak na to česká ekonomika nikterak výrazně nereagovala; koruna to víceméně ignorovala, investoři také. Takže podle mě by se ten scénář zopakoval, finanční trhy by byly celkem v klidu.“

„Jediné, co by asi mohlo výrazněji reagovat, je rating České republiky. A to z toho titulu, že když byl ČR naposledy zvýšen, tak byl zvýšen podmínečně v tom smyslu, že budou provedeny reformy, hlavně důchodová. A nyní by právě hrozilo, že důchodová reforma by se možná i rozběhla, ale krátce potom by byla buďto zastavena, nebo zreformována, anebo by se možná ani vůbec nerozběhla. A je otázkou, jak by na to ratingové agentury zareagovaly,“ konstatoval Pikora ve Světě o osmé.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak by mohly předčasné volby ovlivnit českou ekonomiku, jsme mluvili s hlavním ekonomem Next finance Vladimírem Pikorou ve Světě o osmé

Žádné velké drama by se ale podle něj nekonalo ani v případě, pokud by agentury skutečně rating země snížily na předchozí úroveň.

„V minulosti už Česká republika měla horší rating, a koruna třeba byla daleko silnější, než je dnes. Takže myslím si, že dopady na finanční trhy by byly víceméně krátkodobé, několik dnů nebo týdnů, ale z většího nadhledu by se asi až tak moc nezměnilo.“

„A to i z pohledu státních dluhopisů. Protože racionální investoři vědí už delší dobu, že zde budou volby, a současná opozice dlouhodobě tvrdí, že bude proti těm reformám a že je bude měnit. Takže myslím si, že s tím všichni museli dlouhodobě počítat. Tím pádem není potřeba najednou nějak zbrkle reagovat,“ poznamenal Vladimír Pikora.

Domnívá se zároveň, že případný pád současné vlády by neohrozil dodržení proklamovaného schodku státního rozpočtu.

„Když se dívám na hospodářskou politiku ČR, mám pocit, že v posledních letech zde nemáme žádné zásadní obraty o 180 stupňů. Když zde přijde nějaká jiná vláda, tak ať bude ministrem financí kdokoli, každý bude usilovat o to, aby deficit byl co možná nejnižší,“ soudí Pikora.

Daleko více než možné předčasné volby a nová vláda podle něj českou ekonomiku ovlivní situace v Německu.

„Jestliže Německo poroste, porosteme také, jestliže Německo bude klesat, budeme také klesat. To je zcela klíčové a snaha českých politiků je zcela marginální. To klíčové je dáno tím, jak se vede světové ekonomice. Jsme malá otevřená ekonomika, všechno zde závisí na exportech,“ zhodnotil vliv politiků na vývoj ekonomiky Vladimír Pikora.

Vladimír Kroc, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme