Česko zažívá boom předmanželských smluv, před dluhy partnera ale chránit nemusí

Před exekucemi partnera nemusí ochránit ani předmanželská smlouva. Radiožurnál to zjistil na základě případu ženy z Prahy, které po svatbě soudní exekutor zablokoval účet kvůli dluhům manžela. A to i přesto, že měli sepsanou předmanželskou smlouvu s režimem odděleného jmění. Soudy následně reagovaly rozdílně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před exekucemi partnera nemusí ochránit ani předmanželská smlouva. Radiožurnál to zjistil na základě situace ženy z Prahy. | Foto: Alvin Mahmudov | Zdroj: Fotobanka Unsplash

„Zatím mám dva rozsudky. V jednom případě byla exekuce zastavena a částka byla odblokována a v druhém případě byla exekuce potvrzena,“ řekla Jana z Prahy, která si přála kvůli stále pokračujícím exekucím zůstat v anonymitě.

Páry loni uzavřely rekordní počet předmanželských smluv. Poprvé v historii jich bylo přes 10 tisíc

Číst článek

O dluzích manžela z jízd na černo věděla, a proto sepsala předmanželskou smlouvu. Na to, jestli ji dokument před exekutorem chrání, zatím není odpověď.

„Městský soud v Praze si je vědom nejednotnosti v rozhodování v téže věci, a pokud věc nesjednotí nadřízené soudy, tak bude muset své rozhodování v těchto věcech sjednotit,“ vysvětlila Radiožurnálu mluvčí soudu Markéta Puci.

Předmanželskou smlouvu loni uzavřelo přes 10 tisíc párů - to je nejvíc v historii Česka. Sepisuje ji v průměru každá pátá dvojice. Nejčastěji to bývá právě kvůli dluhům partnera nebo kvůli předchozí špatné zkušenosti s dělením majetku po rozvodu.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme