Premiéry Visegrádské čtyřky znepokojuje britský návrh unijního rozpočtu

Velká Británie, předsedající v tomto pololetí Evropské unii, se ocitá pod zvýšeným tlakem kvůli rozpočtu na léta 2007 až 2013. Praha, Bratislava, Varšava a Budapešť zaujaly k jeho návrhu společný postoj. Šéfové vlád Visegrádské čtyřky se na premiéra Tonyho Blaira obrátili otevřeným dopisem. Kompromis navrhovaný Velkou Británií by podle nich nové členské země finančně poškodil - nejvíce Polsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Evropské unie | Foto: europa.eu.int

Prosincový summit Evropské unie bude klíčový. Zejména pro Polsko, které jako jedna z nejchudších zemí Unie, může čerpat největší dotace z evropského rozpočtu. Může ale nečerpá.

Britští představitelé svým polským kolegům taktně naznačili, že Polsko dosud plně nevyužilo ani stávajících peněz, které jsou v Bruselu připraveny. V tomto roce mohlo Polsko na vzdělání, budování dálnic a další infrastruktury využít miliardu dvě stě milionů tisíc eur.

Do listopadu Polsko z této částky vyčerpalo pouze tři sta milionů. Britové proto nechápou, proč je pro Varšavu tak zásadní otázka krácení evropského rozpočtu.

Premiér Kazimierz Marcinkiewicz přesto doufá, že se evropské finance podaří sladit k všeobecnému prospěchu: "Jsme přesvědčení, že můžeme přijmout rozpočet dobrý jak pro Evropskou unii, tak pro Polsko."

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme