Přes 80 tisíc firem v Česku vlastní cizinci. Nejvíc majitelů je z Ruska

Přes 81 tisíc českých společností je přímo ovládáno jednotlivci či společnostmi ze zahraničí, což je meziročně o 12 tisíc více. Více než 13 tisíc přímých zahraničních vlastníků českých firem je z Ruska, téměř 10 tisíc ze Slovenska a 9 tisíc z Ukrajiny. Za poslední rok přibylo nejvíce společností s majoritním zahraničním vlastníkem ze Slovenska, Velké Británie a z Ukrajiny. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lukoil (ilustrační foto)

Lukoil (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Ruští vlastníci tak ovládají více než 16 procent firem, které jsou vlastněny zahraničními právnickými a fyzickými osobami, 12 procent firem se zahraničním vlastníkem ovládají subjekty ze Slovenska, téměř 11 procent tvoří ukrajinští vlastníci a devět procent němečtí.

Počet ruských majitelů roste pomaleji

Počet společností, u nichž má zahraniční fyzická či právnická osoba podíl více než 50 procent, meziročně vzrostl o 12 tisíc, což je přibližně o 17 procent.

Více peněz z nájemného. McDonald's končí po více než 20 letech výhodná smlouva s Brnem

Číst článek

Největší podíl na tomto nárůstu měly společnosti s majoritním vlastníkem ze Slovenska, kterých meziročně přibylo 1813, dále z Velké Británie (1 123 firem) a z Ukrajiny (806).

„Pokud se podíváme na delší časové období let 2011 až 2017, zjistíme, že počet ruských vlastníků v posledních šesti letech již roste pomaleji než počet vlastníků z jiných zemí a rozdíly v jejich počtu se tak mírně snižují,“ uvedl vedoucí datového oddělení CRIF Jan Cikler.

Přibylo Slováků, Ukrajinců a Poláků

„Za období posledních šesti let přibylo pět tisíc společností ovládaných ze Slovenska, po dvou tisících společností s ukrajinskými a polskými vlastníky, zatímco počet společností ovládaných ruskými osobami vzrostl o třináct set,“ uvedl dodal Cikler.

Nejdynamičtěji rostl počet společností ovládaných rumunskými vlastníky, kterých je jedenáctkrát více než před šesti lety. Počet společností ovládaných z Bulharska vzrostl o 377 procent, z Polska o 236 procent a z Maďarska o 214 procent.

Za poslední rok také přibývaly nejrychleji společnosti s rumunskými vlastníky, jejichž počet se téměř zdvojnásobil na 1211 firem. O 55 procent vzrostl počet společností s lucemburskými vlastníky a o polovinu počet firem ovládaných z Velké Británie.

V počtu přenocování zahraničních turistů obhájila Praha páté místo. Předstihla i Vídeň nebo Amsterdam

Číst článek

Zatímco zahraničními vlastníky z Ruska či Ukrajiny a dalších východních zemí jsou téměř výhradně fyzické osoby, u zahraničních vlastníků ze západních zemí častěji převládají právnické osoby.

Právnické osoby z daňových rájů

Mezi ukrajinskými, ruskými či běloruskými zahraničními vlastníky je více než 98 procent fyzických osob, zatímco u vlastníků z daňových rájů jako Kypr či Lucembursko jsou to pouze čtyři, respektive dvě procenta všech majitelů z dané země.

Mezi další země, ve kterých mezi vlastníky českých společností výrazně převládají právnické osoby, patří například Velká Británie, Švýcarsko, Nizozemsko či USA.

Především u společností z daňových rájů jako Kypr, Lucembursko či Nizozemsko, ale také například u společností z Velké Británie, však často nejde o společnosti, jejichž kapitál pochází z dané země.

„Často jde o takzvané offshore společnosti s českým kapitálem či společnosti s kapitálem ze třetí země. Například mezi deseti největšími britskými firmami podle základního kapitálu, které v ČR působí, lze pouze u čtyř tvrdit nebo se alespoň domnívat, že jejich kapitál pochází přímo z Velké Británie,“ upozornil Cikler.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme