Preventivní protikorupční programy využívá v Česku jen třetina firem

Preventivní protikorupční programy na podporu takzvaného whistelblowingu má v Česku jen třetina firem. Zahraniční investoři se korupce v Česku bojí a stále častěji vyžadují speciální audity, které prověřují tuzemské podniky, zda se nezapletly do korupčního jednání. Zároveň ale přibývá firem, které se proti korupci rozhodly aktivně vystupovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

korupce - ilustrační foto | Foto: Magdaléna Trusinová

Údaje vychází z nové studie Deloitte Corporate Governance Centra. Jednou z firem, která aktivně bojuje proti korupci, je také Holcim Czech Republic.

„V poslední době jsme zavedli ABCD analýzu, což je vlastně směrnice pro boj proti korupci a její součástí je právě i systém whistelblowing. A samozřejmě to neplatí jen pro Holcim Česko, ale pro všechny naše firmy, a to celosvětově,“ říká předseda představenstva Holcimu Patrik Stapfer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byli předseda představenstva společnosti Holcim Czech Republic Patrik Stapfer a ředitel společnosti Transparency International David Ondráčka

Rodilý Švýcar nepopírá, že korupce existuje i v jeho domovině. „Ale ve srovnání s Českem je opravdu menší. A to firmám u nás velmi pomáhá, protože podnikatelské prostředí je mnohem více fér. Na druhou stranu Švýcarsko zavádí opravdu silná protikorupční opatření,“ tvrdí Stapfer.

Společnost Holcim zakázala jakékoli dary. „I takové maličkosti, jako je čokoláda, se nemohou dát politikovi nebo zástupci politické strany. Omezení máme na 2500 korun na dary podnikatelským partnerům,“ upozorňuje Stapfer, který věří, že boj proti korupci pomáhá především ve střednědobém a dlouhodobém horizontu.

„Vyplatí se mít velmi pevnou pozici proti korupci, to pomůže celé společnosti. I když možná přijdete o některé zakázky, protože nemůžete dodávat například zákazníkům, kteří jsou zkorumpovaní, i přesto jsme rozhodnutí jít touto cestou,“ dodává.

Holcim také aktivně spolupracuje s českou pobočkou organizace Transparency International. „Jsme příliš malá firma na to, abychom mohli proti korupci bojovat sami, a proto jsme hledali nějakého spolehlivého partnera,“ vysvětluje Stapfer.

David Ondráčka | Foto: Alžběta Švarcová

Podle ředitele Transparenci International Davida Ondráčky je Holcim svým přístupem zatím spíše výjimkou.

„V naší společnosti řešíme hlavně korupci ve veřejném sektoru - v politice, mezi úřady. Ale je tady i soukromý sektor, kde korupce a podvody také existují a preventivní mechanismy jsou tam velmi důležité,“ říká Ondráčka a pokračuje:

„To, že společnosti Holcim jako firma, která dodává ingredience pro stavebnictví, které je korupcí zasaženo, rozhodla takovou věc udělat, je pro nás velmi potěšující. Doufám, že to bude silný signál do celého stavebnictví, aby se něco začalo měnit.“

Odpovědnost může nést celá firma

Od ledna platí v České republice zákon o trestní odpovědnosti firem. Nová legislativa může v boji proti korupci pomoci.

„Trestní odpovědnost firem je nový fenomén, do kterého nás de facto dotlačily mezinárodní závazky. Firmy jsou teď zodpovědné i za to, co dělají jejich konkrétní zaměstnanci, může to mít vážné sankční důsledky. Státní zastupitelství vyšetřuje v této souvislosti asi 10 firem. Ale samotný fakt, že není zodpovědný jen zaměstnanec či manažer, ale potenciálně celá korporace, je velmi závažný,“ myslí si Ondráčka.

Také takzvané protikorupční audity jsou relativně novou praxí. Podle mezinárodních dohod může být trestně odpovědná matka společnosti, pokud není schopná uhlídat své dceřiné firmy v jiné zemi.

„Firmy proto začínají zavádět vnitřní prověrky toho, jak fungují konkrétní dealeři a dodavatelé. Chtějí vědět, jestli se nezapojují do nekalého byznysu. Většinou si najímají konkrétní auditory, ale mohou i spolupracovat s nevládním sektorem,“ popisuje Ondráčka.

Václav Sochor, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme