Při prodeji domu je nutný průkaz energetické náročnosti, řada lidí to ale neví

Kdo prodává či pronajímá dům, musí mít od 1. dubna průkaz o jeho energetické náročnosti. Z dokumentu se kupující dozvědí, kolik dům spotřebuje energie. Pokud majitel nemovitosti průkaz mít nebude, hrozí mu až 100tisícová pokuta. Řada lidí o tom ale nic neví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

rekonstrukce panelového domu | Foto: Marián Vojtek

„To teda vůbec nevím. To slyším poprvé. No já se teďka právě chystám, že v květnu budu prodávat nemovitost. A to by teda mohl být problém. A kam se mám jít zeptat, kdo mi teďka pomůže?“ ptá se paní Soňa z Jihlavy, která by ráda prodala dům po svých rodičích.

„Jen jsem slyšela, že mají být na domech nějaké energetické štítky, to jsem slyšela v televizi, klasicky. Ale tohle, že se to týká přímo i mě, to jsem zaskočená… to mám asi velký problém tedy,“ přemýšlí. Pokutu ale nebude riskovat a průkaz si zařídí. „To já se na to zeptám a zařídím to a asi nebudu jediná,“ myslí si.

Přehrát

00:00 / 00:00

O energetických štítcích informovala redaktorka Lucie Maxová

Pokud lidé netuší, na koho se mohou kvůli průkazům energetické náročnosti obrátit, stačí se podívat na stránky ministerstva průmyslu a obchodu. Tam je seznam všech auditorů, kteří dokumenty vystavují. Například v Jihlavě s nimi lidem pomáhají v Energetické agentuře Vysočiny.

„Když někdo bude potřebovat průkaz, tak je nejlepší, když si dá trošičku dohromady dokumentaci, stavební dokumentaci od svého domu,“ radí Zbyněk Bouda z jihlavské Energetické agentury Vysočiny, kde speciální průkazy také vystavují, a dodává:

„Optimálně pořídí fotografii a najde si na webových stránkách dodavatele ve svém okolí. A těch dodavatelů je opravdu hodně.“

Jejich cena je různá. Záleží na velikosti domu. Začíná na třech tisících za běžný rodinný dům a může se vyšplhat až k dvaceti tisícům korun.

Lucie Maxová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme