Příběh 2016: OKD ovládl insolvenční správce, peníze na ukončení činnosti chybí

Pád do insolvence, miliardové dluhy a hrozby propouštění, tak vypadal rok 2016 na Ostravsku. Těžební společnost OKD ovládl insolvenční správce a příští rok se bude dokončovat změna struktury firmy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důl Paskov

Důl Paskov | Foto: OKD, a. s.

Horníci z nejprodělečnějšího Dolu Paskov – symbolu těžkostí a problémů OKD. Zavřít ho podle plánu na konci března ale naráží na podstatný detail: firma nemá na ukončení činnosti finanční prostředky. Už podruhé se kvůli tomu obrátila na stát.

„Budeme potřebovat 477 milionů korun na samotnou technickou likvidaci dolu,“ říká mluvčí OKD Ivo Čelechovský. K tomu stovky milionů na odstupné pro horníky a další desítky milionů na konzervační režim nepoužívaného dolu Frenštát.

OKD chce na útlum Dolu Paskov až 723 milionů korun. Babiš ale s dalšími penězi nepočítá

Číst článek

Vláda ale pomoc odmítla. Zvláště poté, když jedním ze zájemců o šachty je státní podnik Diamo, říká ministr průmyslu a obchodu za ČSSD Jan Mládek. „Pokud by stát poskytl veřejnou pomoc, tak by zhoršil situaci pro Diamo a poskytl by výhodu, peníze, soukromému vlastníkovi,“ dodává.
Bez peněz to ovšem nepůjde, a proto doly bojují o miliardy i na další frontě. OKD žaluje společnost NWR a Zdeňka Bakalu. Podle právníka OKD Petra Khuna neoprávněně mizely zisky a výše vyplacených dividend byla neúměrná.

Doly navíc přihlásily vůči mateřské NWR pohledávky převyšující 20 miliard korun, i když tím nejcennějším, co NWR má, je právě OKD. Alespoň částečně by to mohl vyřešit nový strategický partner, nějaká silná finanční skupina, která by OKD převzala a zájemci už se hlásí, potvrdil insolvenční správce Lee Louda. „Je potěšitelné, že o OKD je zájem, je to pozitivní zpráva,“ dodává.

Důl Paskov | Foto: OKD

Příští rok rozhodne. Zda se najde investor nebo nový vlastník, zda OKD prosadí plán reorganizace, zda opravdu zavře první ze svých dolů. Druhou variantou scénáře je už nevratný pád do konkurzu.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme