Přihlášené dluhy za Sazkou přesáhly 23 miliard korun a pohledávek přibývá

V insolvenčním rejstříku přibývají další přihlášky pohledávek za Sazkou, a přestože lhůta pro jejich uplatnění skončila už minulý pátek, soud stále všechny nezpracoval. Věřitelé proti Sazce uplatnili přes dva tisíce pohledávek, jejich hodnota přesáhla 23 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sazka | Foto: Filip Jandourek

Přihlášky pohledávek soud posílá správci Josefu Cupkovi, který je musí rozdělit na sporné a nesporné a jejich soupis předložit nejpozději 15 dnů před prvním zasedáním věřitelského výboru, tedy do 11. května.

Posoudit dvě tisícovky přihlášek v tomto krátkém čase pomáhá Cupkovi v jeho kanceláři šest lidí. Správce proto doufá, že termín odevzdání soupisu stihne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Insolvenční správce Josef Cupka slíbil Radiožurnálu, že správně podané pohledávky stihne vyřídit

„Doufám, že se stihnou ty, které přezkoumáme, to znamená buď popřeme nebo přiznáme. Určitě se na přezkum nedostanou pohledávky, kde přihláška nesplňuje podmínky, které stanoví zákon,“ upozorňuje.

Věřitelé se ovšem nemusejí obávat, že by v případě chyby v přihlášce přišli o svůj nárok v insolvenci. Kancelář správce je vyzve, aby přihlášku opravili, a jejich pohledávka pak bude posouzená v náhradním termínu.

Otázkou pak je, jestli tito věřitelé budou mít i hlasovací právo na schůzi. „Schůze věřitelů může rozhodnout o tom, že budou hlasovat i pohledávky, které jsou ještě neprozkoumané a nebo popřené. Ale to je věc věřitelů, aby rozhodli,“ odvolává se Cupka.

Nejsilnější hlas by měl mít Zelený ostrov

Zatím se pouze spekuluje, kteří z věřitelů budou mít na schůzi nejsilnější slovo. Pokud by správce potvrdil všechny přihlášky jako platné, disponovali by o něco více než polovičním hlasovacím právem držitelé dluhopisů občanského sdružení Zelený ostrov, přes které směřují splátky dluhopisů na výstavbu O2 areny.

Následovaly by je finanční skupiny KKCG, PPF, dále pak mobilní operátoři a další české banky. Největší pohledávka bude ale velmi problematická a spory o ni se pravděpodobně dostanou i před soud.

Akcionáři Zeleného ostrova, tedy sportovní svazy, na své valné hromadě neodsouhlasily, aby organizace pohledávku přihlásila, přesto přihlášku odvolaný šéf výkonného výboru Jan Boháč podal. I tato otázka proto bude předmětem ostré právní bitvy.

Martin Drtina, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme