Příjmy státu mohou být nižší než se čekalo

Letošní příjmy státního rozpočtu mohou být podle odhadů ministerstva financí až o deset miliard korun nižší, než se počítalo.Důvodem jsou vysoké ceny nafty a zejména benzínu, kterého se prodává méně, než se čekalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní pokladna tak přichází o plánované příjmy ze spotřební daně i daně z přidané hodnoty. Letošní rozpočet byl původně schválen s příjmy 592,2 miliardy a výdaji 627,3 miliardy Kč. K 30. červnu byl však upraven tak, že se příjmy i výdaje zvýšily o 4,6 miliardy Kč při zachování schodku schváleného parlamentem. Za první pololetí klesla spotřeba benzínu o 7,5 procenta, naopak nafty se prodalo o 5,5 procenta více než ve stejném období loňského roku. Podle mluvčího ministerstva financí Libora Vacka se výpadek ve spotřební dani už nyní pohybuje v miliardách.

\"Pokles spotřeby je tak velký, že už se to projevuje negativně i na výnosu daně z přidané hodnoty,\" uvedl. Česká rafinérská sice v pondělí zlevnila naftu o 1,2O Kč a benzín Natural o necelou korunu, snížení se u prodejců pohonných hmot projeví teprve po vyčerpání zásob, tj. za týden až dva. Ke konci září letošního roku vzrostl deficit státního rozpočtu na 17,3 miliardy korun oproti 12,4 miliardy korun v závěru srpna. Ve stejném období loňského roku chybělo v rozpočtu 8,6 miliardy korun.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme