Příjmy z unie klesly meziročně o 84 miliard. Rozpočtu na konci chybělo 10 miliard

Přebytek státního rozpočtu ke konci srpna klesl na 15,6 miliardy korun z červencových 25 miliard korun. Loni v srpnu skončil rozpočet s přebytkem 81,2 miliardy Kč. Za meziročním zhoršením stojí především nižší příjmy z EU, informovalo v pátek ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exministr financí Ivan Pilný | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Příjem peněz z EU klesl ke konci srpna meziročně zhruba o 84 miliard korun. Především v první polovině loňského roku byly propláceny relativně vysoké objemy unijních peněz.

České ekonomice se dařilo lépe, než se čekalo. Je mezi nejrychlejšími v EU

Číst článek

Po očištění příjmů i výdajů o evropské peníze skončil rozpočet letos ke konci srpna se schodkem 3,1 miliardy korun a loni ke konci srpna ve schodku 10 miliardy korun, uvedlo ministerstvo.

Ke konci srpna příjmy rozpočtu meziročně klesly o 32,1 miliard na 827,2 miliardy korun. Výdaje stouply o 33,4 miliardy na 811,6 miliardy korun. Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení stouply meziročně o 27,2 miliardy na 430,7 miliardy korun.

Nárůst o 10 miliard

Ministerstvo financí zvýšilo v návrhu rozpočtu na příští rok výdaje i příjmy o 10 miliard a 200 milionů korun. Důvodem růstu je hlavně lepší odhad daňových příjmů. Podle ministra financí Ivana Pilného z hnutí ANO je část peněz vyčleněná na platy.

„Do jednotlivých kapitol státního rozpočtu bylo rozpuštěno těch deset miliard navýšení příjmů státního rozpočtu plynoucích z výběru daní a ekonomiky a je tam rezerva 12,2 miliardy, která je obecně pojmenována jako platy. Samozřejmě ty požadavky, které byly vysloveny hlavně za strany univerzálních odborů, to znamená plošné navýšení 10 až 15 procent učitelům to zdaleka nepokrývá,“ řekl ministr Pilný Radiožurnálu.

ČTK, Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme