Případný krach jednání o liberalizaci obchodu může spustit obchodní války

Atmosféra na světové scéně houstne. Američané obvinili Čínu, že na jejich vývozce drůbežího masa uvalila nespravedlivé sankce. Ty podle propočtů Washingtonu znamenají ztrátu miliardy dolarů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kamiony

Kamiony | Foto: Ondřej Jánoška

Podle Wall Street Journal tímto výpadem zřejmě Spojené státy oplácejí Číně její nedávné rozhodnutí omezit vývoz vzácných kovů, na nichž je svět do značné míry závislý. Vzhledem ke zpomalení mnoha ekonomik přitom další vyostření sporu nelze vyloučit.

Stále častěji se spekuluje o tom, že s tím, jak ekonomiky mnoha zemí zpomalí, vyrostou obchodní bariéry. Některé hlasy dokonce mluví, když ne o obchodní válce, tak o střetech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech liberalizace světového obchodu mluvil náměstek ministra průmyslu Martin Tlapa ve Světě o osmé

Náměstek ministra průmyslu Martin Tlapa ve Světě o osmé připustil, že podobný scénář částečně už nastal. „V době krize samozřejmě země nemají chuť liberalizovat obchod a jsou tlačeny k tomu, aby zaváděly různá ochranářská opatření.“

„Poslední válka mezi Čínou a USA je toho důkazem. Nahrává to bývalým rozvojovým zemím, aby byly při jednání s Američany a Evropany daleko sebevědomější. Nová situace může eskalovat k tomu, že pozice při sjednávání mnohostranných obchodů může být diktována těmito zeměmi ve větší míře, než tomu bylo v minulosti.“

Největší tenze podle Tlapy panuje mezi Čínou a Spojenými státy, například v otázce přiznání tržní ekonomiky je Čína velmi nevrlá i na Evropskou unii. „Na druhé straně si myslím, že USA jsou více uzavřeny do vlastní politiky a nemají tolik zájem ani liberalizovat obchod. To znamená, že to dnes té situaci příliš nenahrává.“

„Evropa je ve dvojím ohni. Na jedné straně je tlačená, aby stimulovala domácí ekonomiky a chránila své trhy, jako reakci na těžké krize. Na druhé straně z pohledu konkurence potřebuje Evropa více hospodářské soutěže,“ konstatoval Martin Tlapa.

Podle jeho názoru má Evropa zájem na dokončení mnohostranných jednání o liberalizaci obchodu, která se vlečou už 10 let. „Ta naděje končí na tom, že Spojené státy nejsou připraveny.“

Za milník možné krize pak Tlapák vidí prosinec letošního roku, kdy mají v Ženevě ministři obchodu dát na stůl výsledky 10letého snažení liberalizovat světový obchod. Pokud výsledky nebudou, myslím, že se můžeme dostat do situace, která bude eskalovat v obchodních válkách.“

„Řeší se krátkodobé věci: jak zachránit euro, jak pomoci Řecku a jiným zemím , ale dlouhodobě se málo mluví o tom, že za krizí je klesající konkurenceschopnost Evropy jako celku - a že bychom měli myslet na to, jak podpořit přidanou hodnotu Evropy v globální ekonomice,“ zdůraznil Martin Tlapa.

Milan Kopp, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme