Příští rok budou firmy více propouštět, než nabírat

V roce 2012 budou firmy propouštět více zaměstnanců, než se chystají nabírat. Pět procent zaměstnavatelů chce v prvním čtvrtletí zaměstnance spíše nabírat, naopak devět procent propouštět, 85 procent neplánuje žádné změny. Tyto údaje vyplývají ze studie, kterou mezi 750 českými firmami provedla společnost Manpower.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce hl. m. Prahy. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

„Zaměstnavatelé jsou velmi opatrní. Vyčkávají, co přinese začátek roku. Takže já bych počkala společně s nimi. Až budeme mít výsledky za druhé čtvrtletí, tedy na začátku března, tak se podíváme, jestli jsou ta čísla opět záporná a pak už to asi bude znamenat krizi,“ říká Jaroslava Rezlerová, ředitelka společnosti Manpower.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výhledu v zaměstnanosti v příštím roce mluvila na Rádiu Česko Jaroslava Rezlerová, ředitelka společnosti Manpower

„Údaje za první čtvrtletí jsou vždycky trochu specifické. Je to něco, co máme za ty čtyři roky, co výzkum děláme, potvrzené. V prvním čtvrtletí nám výhledy spíše propadnou. Jsou vyčkávací, je to vždy takové pesimistické, protože se čeká, co přinese začátek nového roku,“ pokračuje Rezlerová.

Oslabení náborů předpokládá deset sektorů z dvanácti. To je ale na začátku roku podle Rezlerové běžné:

„Negativně naladěn je zpracovatelský průmysl, tedy sektor, který zaměstnává největší počet lidí. Ostatní důležitá odvětví, jako doprava, skladování a logistika, velkoobchod a maloobchod to mají podobně. Pozitivnější výhledy jsou třeba v zemědělství a v energetice. Tam se asi jedná o přípravu na další sezónu.“

Negativní a pesimistická nálada je podle průzkumu vidět i v Praze, která bývá většinou spíše optimistická.

pir, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme