Privatizaci Unipetrolu provází skandál

Komise pro cenné papíry šetří podezření, že ještě před oficiálním oznámením, komu vláda Unipetrol prodá, unikly důvěrné informace. Těch někdo využil k rychlým obchodům s akciemi. A těsně před poklesem jejich cen na velkých objemech prodejů nezákonně vydělal. Ministerstvo financí, které má privatizaci na starosti, zatím odmítá šetření komise jakkoli komentovat. Premiér Miloš Zeman možnost úniku informací vyloučil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

továrna | Foto: Jan Rosenauer

Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu šetření komise potvrdil Jaroslav Třoska z tiskového odboru ministerstva. "Vzhledem k tomu, že Komise pro cenné papíry zahájila šetření na nezákonné využívání důvěrných informací o prodeji Unipetrolu, nemůže ministerstvo financí poskytovat informace o této věci", uvedl Třoska.

Premiér Miloš Zeman ovšem možnost úniku informací vylučuje. Do poslední chvíle podle něj nikdo nemohl vědět, jak vláda rozhodně, včetně členů vlády samé. "Rozhodlo to až hlasování. Z toho vyplývá, že k žádnému skutečnému úniku informací nedošlo, ale samozřejmě není vyloučeno, že ti, kdo neobstáli v konkurenčním boji si na ní stěžují," řekl Zeman. To dělají neúspěšní konkurenti vždycky, doplnil.

Na úniku úniku důvěrných informací zřejmě vydělali někteří obchodníci. Komise pro cenné papíry v pondělí zaznamenala velké prodeje akcií uskutečněné několik minut před tím, než bylo oficiálně oznámeno rozhodnutí vlády prodat podíl ve společnosti Unipetrol tuzemskému Agrofertu. Cena akcií Unipetrolu po rozhodnutí vlády radikálně klesla. Mluvčí Komise pro cenné papíry Radka Procházková ale zatím odmítla říci, kdo je ze zneužití důvěrných informací podezřelý.

Akcie Unipetrolu v pondělí klesly až o 14 procent a zakončily obchodování s oslabením o 12,7 procenta na 46,60 Kč. Důvodem byla podle analytiků netransparentnost Agrofertu v očích investorů. "Máme podezření, že došlo k insider trading, kdy někdo dostal informaci o prodeji Unipetrolu dříve než ostatní, a proto akcie Unipetrolu prodal ještě za vyšší cenu, která po zveřejnění klesla," řekla Procházková. Kdo byl prodejcem však dosud Komise zjišťuje, i když konkrétní podezření podle Procházkové má.

Mluvčí komise Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu ale zároveň připomněla, že nezákonného využívání důvěrných informací se dopustí nejen ten, kdo na základě důvěrné informace prodá nebo nakoupí cenné papíry, ale i ten, kdo takovou informaci sdělí jiné osobě.

Milan Kopp, Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme