Prodej aut se v Česku propadl o 12,5 procenta

Prodej nových osobních a lehkých užitkových aut klesl od ledna do srpna v Česku meziročně o více než 12,5 procenta. Uvedl to Svaz dovozců automobilů. Zejména firmy projevily mnohem menší zájem o užitkové vozy, nakoupili jich o 64 procent méně než vloni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

užitkový automobil | Foto: Citroën

Prodej nákladních automobilů se od ledna do konce srpna snížil o 56 procent na 3225 aut, odbyt autobusů zaznamenal pokles o 40,6 procenta a motocyklů o 25,7 procenta.

Podle Jana Hodače, generálního tajemníka Asociace evropských výrobců automobilů ACEA,bylo možné tento dopad zmírnit, kdyby i v České republice bylo zavedeno šrotovné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor generálního tajemníka Asociace evropských výrobců automobilů Jana Hodače v Radiožurnálu

"Na druhé straně však existují země, jako třeba Španělsko či Velká Británie, kde byl propad ještě vyšší, o 40 až 50 procent," uvedl Hodač.

Hodač také zmínil, že se prodejci aut, zejména v Německu, obávají řetězových bankrotů poté, co skončí šrotovné. "Zatím se ale neví, zda šrotovné v Německu skutečně skončí. Já myslím, že po volbách německá vláda šrotovné v nějaké formě obnoví, i když možná ne v tak štědré podobě jako dosud," uzavřel Hodač.

Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme