Pokuta za omezování prodeje Hello Kitty. Evropská komise potrestala japonskou firmu Sanrio

Evropská komise udělila japonské společnosti Sanrio, která je majitelem značky Hello Kitty, pokutu 6,2 milionu eur (přes 158 milionů Kč) za omezování přeshraničního prodeje jejích produktů v Evropě. EK uvedla, že neexkluzivní licenční smlouvy společnosti Sanrio porušily antimonopolní pravidla EU. Kvůli nekalým praktikám, k nimž docházelo od ledna 2008 do prosince 2018, EK začala vyšetřovat Sanrio a několik dalších podniků před dvěma lety.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hello Kitty | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 Public domain,©

V případě japonské firmy šlo o restrikce týkající se produktů označených jako Hello Kitty a dalších postaviček z portfolia společností Sanrio. Firma k omezování prodeje využívala opatření jako audity a neobnovování smluv.

„Dnešní rozhodnutí potvrzuje, že obchodníkům, kteří prodávají licencované produkty, nelze bránit v prodeji výrobků v jiné zemi. Odporuje to antimonopolním pravidlům EU a pro spotřebitele to znamená menší výběr a potenciálně vyšší ceny,“ prohlásila komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Hello Kitty slaví 40 let, bílá kočka vydělává miliardy dolarů

Číst článek

Tašky i prostěradla

Prodávané licencované produkty jsou velmi rozmanité, jde například o hrnky, tašky, prostěradla, papírenské zboží nebo hračky, všechny na sobě mají jedno nebo více log a obrázků chráněných právy duševního vlastnictví. Poskytovatelé licencí obvykle udělují neexkluzivní licence ke zvýšení počtu produktů na trhu a jejich územního pokrytí.

Společnost Sanrio používala řadu přímých opatření omezujících prodej mimo dotyčné území ze strany nabyvatelů licence, jako jsou doložky výslovně zakazující takové prodeje, povinnost hlásit přeshraniční prodeje nebo omezení jazyků používaných na výrobcích. Firma Sanrio zavedla také řadu nepřímých restrikcí jako například audity, uvádí se v prohlášení EK.

Japonská společnost s vyšetřovateli spolupracovala, takže pokuta jí byla o 40 procent snížena. EK může udělit pokutu ve výši až deseti procent globálního ročního obratu firmy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme