Prodej osobních počítačů klesl. Lidé mají zájem spíš o tablety

Prodej osobních počítačů ve světě klesá. Za první čtvrtletí letošního roku se snížil o 14 procent na zhruba 76 milionů kusů. To je největší propad od roku 1994, kdy analytici začali tento trh podrobně sledovat. Lidé mají místo osobních počítačů v oblibě spíše tablety a chytré telefony.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osobní počítač (ilustr. foto) | Foto: Prokop Havel

Podle analytické firmy IDC, která údaje zveřejnila, neoživila tento průmysl ani nejnovější verze systému od Windows. Hospodářská recese a následně menší ochota spotřebitelů utrácet vedla k tomu, že uživatelé si své počítače raději obnovili, než by si koupili nové.

Hewlett-Packard, který je největším výrobcem osobních počítačů na světě, měl odbyt nižší o 24 procent. Lenovo, světová dvojka na trhu, vykázala stejné výsledky jako loni, když prodala téměř 12 tisíc počítačů. A třetí Dell zaznamenal pokles o 10 procent.

Odbyt osobních počítačů dlouhodobě sleduje také společnost Gartner. Ta má kvůli odlišné metodice výpočtů sice jiná data, ale pořadí společností v celkovém prodeji je stejné.

Co se týká prodejů v jednotlivých státech, údaje za první čtvrtletí se podle vyjádření společností teprve zpracovávají. Podle některých odborníků však budou kopírovat vývoj ve světě.

Dá se proto předpokládat pokles i na českém trhu s osobními počítači, který se už v posledním loňském čtvrtletí snížil téměř o devět procent. Podle firmy IDC se nejvíce prodávala značka Hewlett-Packard, následovaly Lenovo a Asus.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme