Prodej počítačů klesá, zájem je o tablety

Prodej osobních počítačů v Česku se v prvním čtvrtletí meziročně snížil o 16 procent. Celkově se na trhu prodalo zhruba 206 tisíc stolních počítačů a notebooků. Naopak spotřebitelé měli větší zájem o tablety.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terciáni lovosického gymnázia pracují s tablety | Foto: Miroslav Zimmer

Na trhu podle odborníků chybí například mininotebooky. Podle poradenské společnosti IDC, od které máme údaje za celý trh k dispozici, se v minulých letech výrazně podílely na celkových prodejích.

Odbyt srazilo dolů také to, že lidé v době hospodářské recese méně utrácejí. A pak je tu ještě jeden důvod. Podle analytika IDC Petra Švagrovského se do čísel promítly záplavy v Thajsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prodeje počítačů rozebral Jan Beneš

V zemi vyrábí nejrůznější komponenty řada světových počítačových firem. A když přišla velká voda, výrazně to zahýbalo s celkovými prodeji.

„Na konci roku 2011 došlo v Thajsku k záplavám, což vedlo k nedostatku pevných disků. A hodně projektů se muselo posunout z konce toku 2011 na začátek roku 2012. Čili právě potom první čtvrtletí bylo relativně vyšší těmi objemy. A teď to tam zas relativně chybí,“ míní Švagrovský.

A do toho výrazně rostou prodeje tabletů. V Česku se jich prodalo v prvním čtvrtletí zhruba 134 tisíc. To je přes 183 procent více než loni.

Tablety jsou už o něco levnější než některé notebooky a počítače, a proto je o ně větší zájem. Hlavně si je kupují domácnosti. V prodejích tabletů vede Apple, druhý je Asus a třetí Samsung.

Stolním počítačům ale hrana nezvoní. I přes to, že je meziroční pokles poměrně výrazný, nemůžeme podle analytiků mluvit o krizi nebo dokonce úpadku těchto počítačů. Kupovat je budou nadále firmy, to samé platí i pro notebooky.

Na českém trhu je podle společnosti IDC největší zájem o značku Hewlett-Packard. Firma prodala přes 39 tisíc počítačů. Následují Lenovo, Acer, Ausus a Dell.

Také na ostatních trzích domácnosti stále více nahrazují stolní počítače a notebooky nejrůznějšími tablety nebo smartphony.

Například podle analytické společnosti Gartner se světové prodeje v prvním čtvrtletí snížil o více než 11 procent na zhruba 79 milionů kusů.

mkp, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme