Prodej počítačů ve světě loni klesl, poprvé od roku 2001

To, co dříve bylo v obchodě téměř jistotou, už neplatí. Prodejcům počítačů se přestává dařit. Dokazují to i dnes zveřejněná data výzkumné společnosti IDC, podle nichž se loni snížil celosvětový prodej osobních počítačů o více než tři procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tablet (několik tabletů)/ ilustr. obr. | Foto: apple.com, Microsoft

Loni se prodalo 325 milionů počítačů, což je o 3,2 procenta méně než v roce 2011. Prodej tak zaznamenal první celoroční pokles od roku 2001. Důvody jsou zřejmé: Osobní počítače čelí ostré konkurenci ze strany počítačových tabletů a chytrých telefonů.

Potvrzuje to i fakt, že obchodníkům nepomohly ani vánoční dárky. Poprvé za pět let se prodej snížil ve čtvrtém čtvrtletí, které zahrnuje důležitou vánoční sezonu. Prodej v posledních třech měsících roku dokonce klesl téměř o šest a půl procenta.

Přitom přišel dlouho očekávaný nový operační systém Windows 8 od softwarového gigantu Microsoft. Od toho si mnozí slibovali dobré obchodní výsledky a oživení poptávky.

Důvody, proč zájem o nové počítače klesá, není ale jen v konkurenci mobilních telefonů a jejich verzí. Růst výkonu u počítačů není tak rychlý jako dřív a existuje méně nových aplikací, které požadují koupi nového počítače.

Kromě toho dnes přišla i další zpráva. Ta říká, že tržby z prodeje videoher se ve Spojených státech loni propadly o 22 procent na 13 a čtvrt miliardy dolarů. I v tomto segmentu trhu jsou cítit změny.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme