Prodeje a nákupy společností zažívají v Česku nebývalý rozmach

Fúze a akvizice jsou v době ekonomického růstu stále oblíbenější. Slučovat se s jinou firmou nebo v ní získat rovnou celý podíl chtějí na zdejším trhu nejenom zahraniční investoři, ale i české společnosti. Počet zdejších podniků, které během následujících 12 měsíců plánují nějakou akvizici, je téměř třikrát vyšší než před dvěma roky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Finance, peníze, byznys

Finance, peníze, byznys | Foto: Fotobanka stock.xchng

Česká ekonomika oživuje a s tím roste chuť investorů a firem zvětšovat svůj byznys. Jako ideální nástroj se v posledních měsících ukazuje právě nákup jiných podniků nebo slučování s jinými společnostmi.

Podniky se tak lépe dostanou na jiné trhy nebo tím získají nové technologie, které doteď neměly. Zájem o nákup firem je teď největší za poslední tři roky, říká vedoucí partner transakčního poradenství společnosti EY Vladislav Severa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prodeje a nákupy společností v Česku zažívají nebývalý rozmach. O důvody se zajímal Jan Beneš

„Procento těch, kteří jsou pozitivně naladěni ohledně budoucnosti české ekonomiky, je v tuto chvíli 58 procent dotázaných a jedna třetina z dotázaných říká, že plánuje provést v nejbližších dvanácti měsících fúzi nebo akvizici. Neptali jsme se jich, zdali bude v České republice, nebo v zahraničí, ale předpokládám, že desítky z plánovaných akvizicí se odehrají v České republice,“ upřesňuje.

V letošním prvním pololetí rostl počet transakcí hlavně v oblasti nemovitostí a služeb. Manažeři českých společností plánují i během příštích 12 měsíců investovat hlavně do spotřebního zboží, technologií a nemovitostí.

A to, že obchod s firmami nabírá na obrátkách, potvrzují i další odborníci. Jen v prvním pololetí podle společnosti Bisnode změnilo majitele víc než 8,5 tisíce podniků. Jestli tento trend vydrží, prodá se letos podle jejího analytika Michala Říčaře nejvíc firem od roku 1992.

„Faktory, které za tím jsou, shledáváme zejména v tom, že je to jakási reflexe ekonomické aktivity. Ekonomika prochází konjunkturou, neustále se zlepšují různé možnosti do zahraničních trhů a podobně, nějakým způsobem se to reflektuje a neustále vzniká větší potenciál ke změně vlastníků, respektive nákupu a prodeji firem,“ vysvětluje Říčař.

Čeští investoři mají zájem i o zahraniční firmy

Čeští investoři jsou v tomto směru výrazně aktivní i v zahraničí. Zdejší firmy, ať už ryze české, nebo se zahraničním vlastníkem, mají a zřejmě budou nadále mít velkou chuť nakupovat i podniky na jiných trzích.

V regionu střední a jihovýchodní Evropy skončilo Česko v prvním pololetí z pohledu transakcí na třetím místě, a to hned za Tureckem a Polskem. Na českém trhu byla nejviditelnější akvizice firmy GSG Group společností Materali miliardáře Radovana Vítka. Na celkovém objemu se podílela téměř ze 40 procent.

Porovnání základního kapitálu nových firem v pololetí 2013 - 2014 | Foto: ČTK

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme