Vláda schválila prodloužení ošetřovného. Má pokrýt dobu dálkové výuky nebo karantény

Vyplácení ošetřovného by se mohlo kvůli koronavirové nákaze prodloužit. Lidé by ho mohli dostávat po celou dobu výuky na dálku či nařízené karantény. Návrh zákona se změnami dávky schválila ve čtvrtek na mimořádném jednání vláda. Informovalo o tom tiskové oddělení ministerstva práce a sociálních věcí. Kabinet rozhodl o omezení výuky ve školách. Aby změny v ošetřovném začaly platit, musí je schválit Parlament a podepsat prezident.

Praha (Aktualizováno: 17:56 8. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto | Foto: StockSnap | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

Ošetřovné se podle zákona vyplácí devět dnů na děti do deseti let. Samoživitelé a samoživitelky ho pak mohou pobírat na potomky do 16 let až 16 dnů. Dávku je možné získat i na jiné členy rodiny, kteří potřebují péči. Zaměstnancům se z nemocenského pojištění poskytuje 60 procent základu výdělku. Podle ministerstva práce by se podpora měla vyplácet po celou dobu omezení výuky či nařízené karantény. Nebude se poskytovat ale po dobu prázdnin a ředitelského volna.

Izolace dětí s příznaky a ošetřovné jen pro někoho. Pět otázek a odpovědí spojených s novým školním rokem

Číst článek

Prodloužené ošetřovné by mělo být podle návrhu i pro dohodáře a lidi se zaměstnáním malého rozsahu. Dostávat by ho měli také ti, kteří se musí starat kvůli uzavření stacionářů či karanténě o seniory a postižené blízké.

‚Už to mohlo být‘

Ministerstvo práce přišlo s návrhem na úpravu ošetřovného už před začátkem školního roku. Původně navrhovalo nejen prodloužení na celou dobu výuky na dálku či karantény, ale také na děti do 13 let. Vládní strany o změnách několikrát debatovaly, shodu ale neměly. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) bylo kvůli rozšiřování nákazy prodloužení potřeba, aby rodinám nevypadl příjem. Premiér Andrej Babiš (ANO) ještě nedávno uváděl, že téma „není na stole“. Politici ANO argumentovali tím, že karanténa trvá jen deset dnů.

Ministryně Maláčová ve čtvrtek komentovala jednání na twitteru. Připomněla, že resort měl návrh připravený už tři měsíce. „Už to mohlo být,“ napsala.

Premiér ve čtvrtek o proticovidových opatřeních jednal s lídry sněmovních stran. Místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová po schůzce řekla, že kabinet změny ošetřovného bude schvalovat v pondělí. Nakonec vláda rozhodla už ve čtvrtek. Chce požádat o zrychlené projednání zákona v Parlamentu ve stavu legislativní nouze.

Podle návrhu, který na webu kabinet zveřejnil, se rodiče mohou na ošetřovném vystřídat i víckrát. Dávka se bude vyplácet za dny péče za jednotlivé měsíce. Lidé nebudou muset dokládat potvrzení od školy o uzavření. Mělo by stačit prohlášení se jménem a rodným číslem dítěte a názvem zařízení. Podobný bude postup i při zavření stacionářů. Zaměstnavatel bude moci podklady sociální správě posílat elektronicky.

Podle propočtů ministerstva práce by prodloužené ošetřovné do konce roku mohlo stát podle situace asi 53 až 99 milionů korun navíc a v roce 2021 pak asi 160 milionů navíc. Při jarním uzavření škol a stacionářů se vyplácelo 80 procent základu výdělku na školáky do 13 let i dospělé až do konce června. Výdaje na dávku se tak ve druhém čtvrtletí meziročně zvedly zhruba patnáctkrát. Činily 7,06 miliardy korun. Systém nemocenské, z něhož se ošetřovné poskytuje, se dostal do největšího propadu od začátku svého fungování v roce 1993. Schodek na konci prvního pololetí dosahoval zhruba 13 miliard.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme