Prodloužení výjimky znejisťuje trhy, vzkázal Brusel Trumpovi. Unie chce trvalé vyjmutí z cel

Evropská komise vzala na vědomí rozhodnutí Spojených států prodloužit o měsíc Evropské unii a dalším zemím výjimku na dovozní cla na ocel a hliník. Tento krok podle ní ale jen prodlužuje nejistotu na trhu a už v současnosti má dopady na obchod. Bílý dům v noci na úterý oznámil, že platnost výjimky posunul do 1. června. Jinak by vypršela v úterý.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výroba oceli (ilustrační foto) | Foto: Ina Fassbender | Zdroj: Reuters

Posunutí výjimky na americká cla prodlužuje podle Evropské komise nejistotu na trhu. Brusel požaduje trvalé vyjmutí Evropské unie z těchto cel.

Evropská komise v tiskovém prohlášení uvedla, že Evropská unie má být plně a trvale z dovozních cel a ocel a hliník vyňata. Uvalení těchto cel není podle komise odůvodnitelné národní bezpečností, jak argumentují Spojené státy.

Eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová proto bude pokračovat v jednání s americkými představiteli, aby Evropská unie byla od těchto cel úplně osvobozena.

V opačném případě už má komise připravena opatření, kterými na jejich zavedení může reagovat. Mezi ně patří i uvalení dovozních cel na vybrané americké výrobky.

fin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme