Program Zelená úsporám se pomalu rozbíhá

Miliardy na ekologičtější bydlení, program Zelená úsporám zdaleka neměl start, jaký si ministerstvo životního prostředí představovalo. Původní odhad bývalého ministra Martina Bursíka pro letošek byl 40 tisíc žádostí, zatím jich bylo podáno asi 1800.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ladislav Miko, | Foto: Alžběta Švarcová

Zdá se tedy, že poté, co byly zmírněny podmínky, za nichž si firmy a jednotlivci můžou požádat například o příspěvek na zateplení domů, pomalu nabírá dech.

Aktuální čísla oznámilo ministerstvo životního prostředí dnes před polednem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální údaje o počtu zájemců o program Zelená úsporám oznámil dnes ministr životního prostředí Ladislav Miko

Ministr životního prostředí Ladislav Miko v Ozvěnách dne uvedl, že zatím projevilo zájem zhruba osmnáct set žadatelů, schváleno je asi 1600. Celkový objem přidělených dotací je 250 milionů korun (Celkem je na program k dispozici deset miliard korun). V řadě případů už byly peníze poslány na konta žadatelů.

"Nejvíce lidí žádá dotace na zateplování, kde je 550 žádostí za 170 milionů, zájem je i dotace na solární články na ohřev teplé vody, kde Státní fond životního prostředí eviduje asi 750 žádostí v objemu asi 50 milionů korun," upřesnil Miko.

Miko: Skluz se dožene v polovině příštího roku

Většina žádostí pochází podle něj od individuálních stavebníků, ale žádosti o dotace pro bytové domy i paneláky začínají přicházet.

"Úprava dotačního programu byla totiž provedena až uprostřed léta, od 1. září mohou žádat i vlastníci paneláků. Vyřízení administrativy chvíli trvá, ale máme informace, že rámcově 200-300 žádostí o dotace na paneláky jsou před dokončením," uvedl Miko.

Původní odhad bývalého ministra Martina Bursíka pro letošek, 40 tisíc žádostí, se do konce roku podle Mika určitě naplnit nepodaří.

"Máme určitý skluz, asi 4 měsíce. Ta křivka žádostí začala prudce stoupat místo v dubnu až v polovině srpna. Jsem ale přesvědčen, že se na ta vysoká čísla dostaneme v první polovině příštího roku, protože žádostí je nyní podáváno 200-300 týdně," uzavřel Miko.

Alena Adámková, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme