Projekt století jde do finále. ČEZ předal vládě analýzu nabídek na stavbu až čtyř jaderných bloků

Energetická společnost ČEZ v pátek dopoledne předala vládě vyhodnocené nabídky dvou zájemců na dostavbu až čtyř jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně. Francouzská společnost EDF a korejská KHNP, které se o největší investici v historii Česka uchází, odevzdaly podklady na konci dubna. A to elektronicky přes zašifrované úložiště. Na analýze jejich nabídek pracovalo více než měsíc kolem 280 lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany

První jaderný blok by měl být v Dukovanech hotový v roce 2036 | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

K podání závazných nabídek až na čtyři reaktory vyzvala vláda obě společnosti na konci letošního ledna. Rozhodla se tak po analýze prvních nabídek na jeden reaktor v Dukovanech, které obsahovaly i nezávazné nabídky na výstavbu dalších bloků. Z nich totiž vyplynulo, že by stavba více bloků mohla vycházet výhodněji.

Analytička o Dukovanech: Korejci tvrdí, že staví efektivně. Francouzi nabízí evropskou technologii

Číst článek

O dostavbu se ucházel ještě americký Westinghouse. Toho ale vláda do dalšího kola nepustila kvůli nesplnění podmínek původního tendru.

Při vyhodnocování se chtěl ČEZ jako investor zaměřit na technické a ekonomické parametry nebo záruky. „My všechny kritéria převádíme na finanční vyjádření a poté vyjde výsledné pořadí,“ komentoval na konci dubna před sídlem ČEZ mluvčí Ladislav Kříž.

Vláda má teď třicet dnů na to, aby se k nabídkám obou uchazečů vyjádřila. Pravděpodobně ale oznámí nejdřív jméno vítěze a později počet stavěných bloků. Premiér Petr Fiala z ODS totiž tento týden uvedl, že o počtu jaderných bloků má být jasno nejpozději do konce srpna. Současně ale dodal, že se plánovaný harmonogram nemění.

„My rozhodneme o vítězi. To znamená o tom, s kým se povedou jednání o té finální smlouvě,“ sdělil Fiala.

Česko může financovat stavbu pátého bloku Jaderné elektrárny Dukovany, povolila Evropská komise

Číst článek

Ministr průmyslu a obchodu za STAN Josef Síkela ve Dvaceti minutách Radiožurnálu řekl, že by neuzavíral hned smlouvu na všechny čtyři možné bloky.

„Já pocitově říkám, že bych měl ambici pravděpodobně zasmluvnit dva zdroje. Zároveň zasmluvnit závaznou obci, tak aby třeba příští vláda mohla říct, máme to tady připraveno a my tu obci uplatníme a chceme po tom preferovaném dodavateli, aby nám dodal ještě dva.“

První jaderný blok by měl být v Dukovanech hotový v roce 2036. Česko získalo od Evropské komise na konci dubna důležité povolení, které umožní poskytnout ČEZ na výstavbu jaderného bloku v Dukovanech finanční výpomoc. Pokud ale vláda rozhodne o výstavbě dalších, bude muset o povolení žádat Evropskou komisi znovu.

Patrik Salát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme