S cenami nemovitostí stoupají rychle i pronájmy. Nejlevněji se dá bydlet v Ústí nad Labem

Nájemné v Česku rychle zdražuje. Od roku 2010 se ceny pronájmů zvýšily o pětinu - nejvíc narostly ceny v Praze a to dokonce o polovinu. Po hlavním městě platí nejvíc za pronajímání bytů lidé v Brně a Olomouci. Naopak nejlevnější pronájmy jsou v Ústí nad Labem a Karlovarském kraji. Vychází to ze studie společnosti Deloitte.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstavba nových bytů v Praze | Zdroj: Fotobanka Profimedia

S rostoucími cenami nemovitostí rostou i ceny pronájmů - pokud tedy člověk koupí dražší byt, bude ho chtít i za víc peněz pronajmout.

„Je to jednak pozitivní ekonomický vývoj, určitě také demografie – je nás více a žijeme déle. Zároveň je ještě pořád koupě nemovitostí vnímána jako dobrá investice a lidi mají stále chuť nakupovat. Na druhé straně se prodlužují schvalovací procesy, příprava developerských projektů trvá déle, a tím pádem se stává z bytů nedostatkové zboží,“ dodává analytik realitního týmu společnosti Deloitte Petr Hána. Podle něj budou ceny růst ještě další dva roky, ne už ale tak rychle.

Kolik lidé za nájmy platí?

Nejvyšší částky platili lidé za nájemné ke konci loňského roku v Praze - v průměru 339 korun za metr čtvereční měsíčně. U bytu 3+kk o rozloze 65 metrů čtverečních to tedy znamená zhruba 22 tisíc korun - bez poplatků za energie.

Hypotéky v lednu zdražily nejvýrazněji za posledních 10 let. Lidé mají větší zájem o pronájmy

Číst článek

O stovku levnější mají pak metr čtvereční v nájemních bytech lidé v Brně a Olomouci. Naopak nejlevnější nájemné bylo v Ústí nad Labem - tam vyšel průměrný metr čtvereční na 148 korun měsíčně. Celorepublikový průměr pak je 192 korun na metr čtvereční a měsíc.

Ceny pronájmů se ale liší i podle městských částí. Třeba v hlavním městě byla nejdražší Praha 1, kde vyšel metr čtvereční na průměrných 431 korun měsíčně. Praha 4 byla o více než třetinu levnější.

Nejvíce možností najít si byt k pronájmu je jednoznačně v hlavním městě. Podle společnosti Deloitte si tady můžou lidé vybírat z více než 190 tisíc bytů. Naopak nejméně na výběr mají lidé v Jihlavě - bytů k pronájmu je tam 6200. Nejvyšší podíl nájemního bydlení je v Brně, následují Praha a Ostrava.

Rozdíl mezi západem a východem

Struktura bydlení se napříč Evropu velmi liší. „Podíl nájemního bydlení v České republice je zhruba pětinový. Když se potom podíváme na evropský kontext, tak uprostřed Evropy je pomyslná geografická čára, která je zobrazena Německem a Rakouskem, kde je podíl nájemního bydlení největší. V Německu je to přes 50 procent, v Rakousku přes 40. Čím západněji, tím je větší podíl nájemního bydlení větší z hlediska celkového podílu,“ dodává Petr Hána ze společnosti Deloitte.

Nejmenší podíl nájemního bydlení je v Rumunsku, Slovinsku, Maďarsku a také na Slovensku, kde nedosahuje ani pěti procent.

53 700 korun za metr

V Česku byty nejčastěji pronajímají obce a individuální majitele nájemních jednotek. Na tuzemském trhu je dnes několik soukromých poskytovatelů nájemního bydlení. K největším patří Residomo, CPI Byty a CIB Group.

Prodejní ceny bytů v Praze a krajských městech ke konci roku 2017 podle dat společnosti Deloitte vzrostly meziročně v průměru o 10,5 procenta. Průměrná cena metru čtverečního tak vyšplhala na 53 700 korun.

Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme