Propad akcií vlastníka Fukušimy japonský trh neohrozí, tvrdí ekonom

Akcie vlastníka japonské atomové elektrárny Fukušima, společnosti Tokyo Electric Power (TEPCO), jsou na padesátiletém minimu. Ztratily dalších 18 procent a firma se tak přiblížila bankrotu. Největší podnik tohoto druhu v Asii by přitom svým pádem ovlivnil nejen odvětví energetiky, ale i další odvětví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchodování na burze | Foto: AFP

Propad akcií společnosti TEPCO činí téměř 80 procent. „Před havárií stála jedna akcie kolem 2100 jenů, což je asi 25 dolarů. Dnes zavíraly akcie této společnosti obchodní den na úrovni pouhých 474 jenů, což je asi 5,7 dolarů,“ upřesňuje analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

„Investoři prodávají dluhopisy, dnes byl pokles o dvojcifernou hodnotu – dnes se obchodují na přibližně 90 procentech nominální hodnoty, což je na dluhopisový trh poměrně silný pokles,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka rozebírá ve Světě o druhé situaci akcií vlastníka elektrárny Fukušima

Bankrot společnosti však podle Hatlapatky nehrozí, TEPCO je pro japonskou energetiku důležité. „Nejpravděpodobnější řešení je, že když společnost nebude schopna financovat nápravu škod z vlastních prostředků, dojde k navýšení kapitálu ze strany státu.“

Odhady částek, které budou nutné k obnově, se velmi liší. Není ani jasné, zda se podaří situaci vyřešit během několika týdnů nebo zda je to otázka několika let.

Hatlapatka je přesvědčen, že japonskou burzu pokles akcií jedné společnosti neohrozí. „Japonský trh je rozvinutý. Pro trh je klíčové, zda se vyřeší bezpečnostní situace,“ upozorňuje.

Ondřej Černý, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme