Proti daňovým únikům. Banky musí nově informovat speciální úřad o zahraničních klientech

Finanční instituce nově musí oznamovat údaje o desítkách tisíc zahraničních klientů, kteří platí většinu daní mimo Česko. Novinka má pomoct v boji proti daňovým únikům, píše o tom čtvrteční deník E15.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Banky mají povinnost informovat Specializovaný finanční úřad České republiky o stavech účtů, hrubé výši úroků nebo dividend uhrazených či převedených na účet.

Vyžaduje to totiž automatická výměna informací v daňové oblasti, která platí od loňska. Letos se budou vyměňovat data mezi 50 státy. Příští rok už se to bude týkat přibližně 120 zemí, píše E15.

Díky výměně daňových informací tak finanční úřady v cizině získají informace, které můžou využít k výběru daní. Vlastníci zahraničních účtů si podle deníku E15 často neuvědomují, že v zemi svého daňového rezidenství mají povinnost danit své celosvětové příjmy.

Mezi nejčastější zahraniční klienty tuzemských bank patří hlavně ti ze Slovenska, Ukrajiny, Německa, Polska, ale i ze Spojených států.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme