Prouza: Logika rozvolňování byla jasná. Teď to vláda postavila na hlavu, obchody jsou na druhé koleji

Ne všichni školáci se mohli vrátit do lavic. Přesto vláda rozhodla o otevření služeb. Zbývající maloobchodní prodejny otevřou až o týden později. „Velmi jsme usilovali o vznik jednotlivých vln rozvolňování. Tehdy byla logika zcela jasná – jako priorita školy a potom postupně od nejméně rizikových aktivit až po ty více rizikové. Teď to ale vláda postavila na hlavu,“ komentuje rozhodnutí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prouza má za to, že postup vlády může způsobit další potíže ve vývoji epidemiologické situace v České republice | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Podle něj političtí představitelé země balíčky přeskládali navzdory radám epidemiologů: „Část škol je ještě omezená a přitom se už pouští rizikové aktivity, jako jsou masáže nebo hokejové a fotbalové stadiony. Obchody byly jako ty nejméně rizikové znovu odsunuty na další kolej.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Prouza: Logika rozvolňování byla jasná, teď to vláda celé postavila na hlavu

Prouza má za to, že postup vlády může způsobit další potíže ve vývoji epidemiologické situace v České republice. To ostatně uznává i matematik Martin Šmíd z Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd, který upozorňuje na oddálení kýženého sta nakažených na sto tisíc obyvatel za týden.

„Striktně vzato to rozvolňování epidemické situaci přiměřené není,“ říká. Za rozumnější by považoval postupné rozvolňování ve dvoutýdenních intervalech, aby se dal posoudit vliv předchozích opatření.

Jak fatální bude pro dotčené podnikatele opětovné oddálení otevření zbývajícího maloobchodu, je v tuto chvíli těžké určit. Data ale ukazují, že desetina z nich už znovu neotevře a dalších patnáct procent je na hraně, tvrdí šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Prouza.

„Kdyby přitom vláda dala podnikatelům férové kompenzace, nikdo by neřešil, jestli se otevře o týden dřív, nebo později,“ uzavírá předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka.

Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme