Provoz elektrárny Dukovany nemusí být v budoucnosti rentabilní

Provoz jaderné elektrárny Dukovany nemusí být v budoucnosti ekonomicky rentabilní. V pořadu Dvacet minut Radiožurnálu na to upozornila předsedkyně státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. Podle ní mezinárodní inspektoři mohou požadovat, aby jaderný reaktor v Dukovanech byl vybavený dalším ochranným obalem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

“Kdyby tam bylo řečeno – Dukovany dostanou třetí vrstvu ochranné obálky, tak by jistě provozovatel velmi zvažoval, jestli se to vyplatí, nebo nevyplatí. Tohle už je opatření, které by bylo na hraně a bylo by potřeba velmi pečlivě analyzovat, jak dlouho by bylo třeba Dukovany ještě provozovat, aby se to vyplatilo.”

Drábová zároveň řekla, že z čistě technického hlediska není požadavek na zvýšenou ochranu dukovanské elektrárny očekávatelný.

Historie dukovanské elektrárny sahá už do 70. let minulého století. První reaktor byl uveden do provozu v roce 1985, poslední čtvrtý o dva roky později. Elektrárna pokrývá zhruba 20 procent spotřeby elektřiny v Česku.

Alžběta Rákosová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme