Provozovatelé slunečních elektráren hrozí arbitrážemi

Daň, kterou chce vláda uvalit na solární elektrárny, poškodí podle České průmyslové fotovoltaické asociace skoro 1500 firem. A v následných arbitrážích prý může stát zaplatit až 260 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární panely | Foto: ČEZ

Ministerstvo průmyslu a obchodu ovšem trvá na tom, že daň ve výši 26 procent jen usměrní návratnost investic do solárních elektráren z nynějších sedmi na původně plánovaných 15 let.

Zástupci fotovoltaické asociace ale tyto výpočty zpochybňují, jak ve Stalo se dnes řekl její prezident František Smolka.

Přehrát

00:00 / 00:00

František Smolka a Lubomír Lízal o tématu hovořili v pořadu Stalo se dnes

„My nevíme, kde ministerstvo k těmto číslům přišlo. Ta návratnost dneska není ani náhodou šest nebo sedm let, je nad 10 let. A tady s touto změnou se dostane výrazně nad 15 let.“

„To znamená, pokud k tomu dojde, tak vlastně dojde k tomu, že ten zákon bude porušen, protože návratnost nebude do 15 let, ale mezi 15 – 20 lety, možná v některých případech nad 20 let. Záleží na tom, jak konkrétně který projekt ekonomicky vychází,“ tvrdí Smolka.

Podle výpočtů fotovoltaické asociace po zavedení 26procentní daně bude mít řada projektů zásadní problémy, a pokud investor nebude projekt dotovat po dobu devíti let, skončí údajně krachem. A jak zástupci asociace dospěli k částce 260 miliard, které stát bude platit v arbitrážích?

„Ta částka je řekněme značná. Došli jsme k ní tak, že se vzalo to, že by většina projektů vlastně zkrachovala a že by investoři chtěli nazpět celkový výnos, který ty projekty měly přinést po dobu 20 let,“ vysvětlil prezident asociace.

Ekonom z institutu CERGE a člen Národní ekonomické rady vlády Lubomír Lízal ale považuje tuto částku za nadsazenou.

„Koneckonců, jediná částka, o kterou ty arbitráže mohou jít, je rozdíl mezi tím, jaká cena byla garantovaná pro ta nová zařízení v posledních dvou letech, a tím rozdílem. A tam se samozřejmě nebavíme o takto velkých částkách.“

„Čili tady dochází k záměně mezi celkovými investicemi a řekněme tou spornou částkou, o kolik je rozdílná výnosnost těch projektů oproti tomu, kdyby regulační úřad nebyl svázán tím zákonem, který mu neumožňoval dostatečně pružně reagovat na změnu vývoje ceny technologií v té oblasti,“ upozornil ekonom Lubomír Lízal ve vysílání Radiožurnálu.

Veronika Sedláčková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme