Průměrná hrubá mzda vzrostla o víc jak 7 procent

Češi berou více peněz než loni. Průměrná hrubá mzda vzrostla v 1. čtvrtletí o více než 7 procent na 15.407 korun. Průměrný zaměstnanec si tak vydělával o 1068 korun víc než ve stejném období loni. Nejvíce rostly mzdy ve zdravotnictví, školství a státní správě. Čísla zveřejnil Český statistický úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Lidé získali více peněz nejen díky vyšším platům, ale také v důsledku poklesu spotřebitelských cen: reálná kupní síla českých obyvatel se zvýšila o rekordních 7,8 procenta, a lidé si tak mohli dovolil utratit o dalších 1000 korun více.

Jak říká Helena Horská z České spořitelny, platy v podnikatelské sféře nerostly zdaleka tak rychle jako mzdy státních zaměstnanců.

"Nejrychleji rostly nominální mzdy v oborech, ve kterých je odměna za práci pod úrovní celorepublikového průměru. Jedná se o zdravotnictví, sociální sféru a školství, kde růst mezd dosáhl téměř 17 procent, respektive 15 procent. Státním zaměstnancům rostly mzdy v průměru o 14,5 procenta meziročně díky zvýšení platových tříd ve státní správě od 1. ledna letošního roku."

Marika Táborská, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme