Průměrná mzda v Česku dál roste. Letos za první čtvrtletí přesáhla 30 200 korun

Průměrná mzda stoupla od roku 2007 o 40,7 procenta. Po zahrnutí růstu spotřebitelských cen mzda reálně stoupla za posledních 10 let o 16,4 procenta. Růst mezd v současnosti je přitom velmi podobný tomu, co ČR zažila před deseti lety na vrcholu ekonomického cyklu, uvedli na dnešní tiskové konferenci představitelé Českého statistického úřadu. Průměrná hrubá měsíční mzda v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 8,6 procenta na 30 265 korun.

Praha (Aktualizováno: 12:29 4. 6. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Mzda se za posledních deset let zvedala průměrně o 3,5 procenta za rok. Nejrychleji vzrostla ve zdravotnictví a sociální péči, a to o 51 procent. Nejpomaleji, konkrétně o 23 procent, se zvýšila v peněžnictví a pojišťovnictví,“ uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček.

K nejlépe placeným profesím patří řídící pracovníci v IT a v oblastech lidských zdrojů nebo nejvyšší představitelé firem. Jejich mzdy v loňském roce přesahovaly 60 tisíc korun. Před 10 lety to bylo přes 50 tisíc korun. K nejhůře odměňovaným patří pracovníci ostrahy. Medián jejich mezd je v současnosti zhruba 14 300 korun, v roce 2007 to bylo 12 400 korun.

Island se jako první zavázal k narovnání rozdílů mezd mužů a žen. Buďte jako Island, vyzývají experti

Číst článek

Statistici zároveň upozornili, že rozdíly mezi mzdami v jednotlivých krajích se stírají. Průměrná mzda v Praze totiž rostla nejpomaleji. Zároveň v uplynulých 10 letech nejvíce rostl medián mezd zaměstnancům se základním vzděláním, naopak mzdy vysokoškoláků se zvyšovaly nejpomaleji. Zároveň populace zaměstnanců byla stále vzdělanější.

Za posledních 10 let se také proměnil pracovní trh a struktura zaměstnanců. Například v zemědělství klesl počet pracovníků o 22,6 procenta, ve stavebnictví zhruba o 23 procent. Pracovníci se zpravidla přesouvali do služeb.

Česko také podle statistiků patří k zemím, kde jsou vyšší rozdíly v odměňování mužů a žen. „U třicátníků a čtyřicátníků se však tato propast mezi výdělky pomalu uzavírá. Ve věkové kategorii 35 až 44 let byl mzdový medián v roce 2007 o 27 procent vyšší u mužů než u žen. Nyní je to 21 procent,“ uvedl ředitel odboru statistiky trhu práce ČSÚ Dalibor Holý.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme