Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí překonala hranici 29 tisíc, růst ale nenaplnil očekávání analytiků

Průměrná mzda v Česku se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,8 procenta na 29 050 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 1840 korun víc než před rokem. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl o 4,2 procenta. Údaje v pondělí zveřejnil Český statistický úřad. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze

Průměrná mzda v Česku se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšila na 29 050 korun (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Růst byl nižší, než předpokládali analytici oslovení ČTK. Většina z nich očekávala zvýšení průměrné mzdy o víc než sedm procent. Za růstem mezd je podle ekonomů především dobrý vývoj ekonomiky a nedostatek pracovníků, což vytváří tlak na zaměstnavatele. Průměrná mzda v Česku se zvyšuje nepřetržitě od začátku roku 2014.

Medián, tedy střední hodnota mezd, vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 7,1 procenta na 25 181 korun. U mužů byl 27 486 korun a u žen 22 584 korun. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed hodnot mezd, takže polovina hodnot mezd je nižší než medián a druhá polovina vyšší.

Jak dlouho byste vydělávali na plat Jaromíra Jágra nebo Petra Čecha?

Číst článek

„V podstatě se ukazuje, že více rostly nízké mzdy než mzdy vysoké,“ řekl Radiožurnálu ředitel Odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí Dalibor Holý. Nejvýrazněji, o víc než desetinu, stouply ve třetím čtvrtletí mzdy v ubytování, stravování a pohostinství. Průměrné výdělky tam ale zůstaly nejnižší, v průměru pod 17 400 korun.

„Projevuje se to v podstatě ve všech profilech, vidíme to třeba v odvětvové struktuře, že nejméně narostla průměrná mzda v peněžnictví a pojišťovnictví, kde je druhá nejvyšší po ICT,“ dodal k růstu průměrných mezd v Česku Holý.

Téměř desetiprocentní byl meziroční růst v oboru zdravotní a sociální péče. Nejpomaleji, zhruba tříprocentním tempem, se zvýšily mzdy v peněžnictví a pojišťovnictví a také v informačních a komunikačních činnostech. Průměr se ale v těchto oborech pohybuje kolem 50 tisíc korun.

Vývoj mezd zaměstnanců ve třetím čtvrtletí 2017:

ČTK, Barbora Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme