Průměrná mzda v Česku vzrostla o osm procent, poprvé se dostala přes 30 tisíc korun

Průměrná mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí 2017 meziročně vzrostla o osm procent na 31 646 korun, což je o 2337 korun více než ve stejném období roku 2016. Reálně po zahrnutí růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl o 5,3 procenta. Údaje v pátek zveřejnil Český statistický úřad.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Růst překonal odhady analytiků, kteří očekávali zvýšení přes sedm procent, reálně až o pět procent. Za celý rok 2017 stoupla průměrná mzda meziročně o sedm procent na 29 504 korun. Reálně vzrostla o 4,4 procenta.

Dlouhodobě nemocní zaměstnanci si polepší, dostanou až 72 procent mzdy

Číst článek

Průměrná mzda roste v Česku nepřetržitě od začátku roku 2014. Za růstem mezd je především dobrý vývoj ekonomiky a nedostatek pracovníků, což vytváří tlak na růst mezd. Obecně však platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Na růst průměrných mezd působí vzestup ekonomiky a snaha firem získávat další pracovníky. Trend zrychluje i to, že během loňského roku výrazně vzrostly platy ve veřejném sektoru. Úředníci dostali loni od listopadu přidáno 10 procent a učitelé 15 procent.

To tlačí na zvyšování odměn i v soukromých firmách. Průměrná mzda by tak mohla podle odhadů analytiků za loňský rok stoupnout o 7 procent. Přitom ovšem stále platí, že méně, než je průměrná mzda, berou dvě třetiny zaměstnanců.

Jitka Hanžlová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme