Průměrná mzda opět vzrostla

V peněženkách zaměstnanců opět přibylo peněz. Průměrná hrubá mzda vzrostla v 1. čtvrtletí meziročně o 1356 korun na 16 722 koruny. Jak dále vyplývá z dnešních údajů Českého statistického úřadu, platy v podnikatelské sféře byly o víc než tisíc korun vyšší než ve sféře nepodnikatelské. Nejvyšší průměrná mzda na fyzické osoby pak byla v odvětví finančního zprostředkování, kde překročila 36.000 korun. Nejméně pobírali zemědělci a lesníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Platy v podnikatelské sféře přitom byly již tradičně vyšší. Podobně tomu je i ve firmách vlastněných zahraničními majiteli. Jak dál Radiožurnálu potvrdil mluvčí statistiků Ladislav Pištora, poměrně velké rozdíly jsou v platech zaměstnanců za letošní první čtvrtletí i podle jednotlivých odvětví. "Nejvyšší průměrná mzda byla v odvětví finanční zprostředkování, tedy především banky a pojišťovny, kde dosáhla částky částky 36 053 korun, a naopak nejnižší byla v odvětví zemědělství a lesnictví, kde se jedná o průměrnou hrubou měsíční mzdu ve výši 11500 korun."

Nejvyšší mzdy už tradičně vyplácely firmy zahraničních majitelů. Ty svým zaměstnancům v letošním prvním čtvrtletí platili v průměru více nže 21 300 korun hrubého. Naopak nejméně brali zaměstnanci družstev, a to zhruba polovinu 10 756 korun. Dál trvají také rozdíly mezi mzdami v podnikatelském a nepodnikatelském sektoru. Podnikatelé vypláceli průměrnou mzdu 16 994 korun. Veřejná sféra oproti tomu o dost méně. "Tam se zvýšila o 1409 korun a je na částce 15950 korun," potvrzuje Pištoa.

Po odečtení inflace se zaměstnanecká mzda meziročně zvýšila v průměru o 6,4 procenta. Většina analytiků se nad nejnovějšími čísly shoduje v tom, že příjmy zaměstnanců v Česku rostou až příliš rychle. Myslí si to i ekonomka Markéta Šichtařová z VolksBank. "Tempo zvyšování mezd je právě teď na hranici, kdy je ještě únosné. Kdyby dlouhodobě toto tempo růstu mezd přetrvávalo, museli bychom výrazně zvýšit produktivitu práce, jinak by naše ekonomika přestala být konkurenceschopná."

Markéta Kaclová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme