Průměrná mzda se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila o více než tisíc korun

Průměrná mzda v České republice se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšila o 1119 korun na 26 480 Kč. Nominální růst tak činil 4,4 procenta, informoval dnes Český statistický úřad. Reálně, po odečtení inflace, mzda stoupla o 3,9 procenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český statistický úřad (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Na růstu výdělků se více podílela podnikatelská sféra, kde se zvýšily o 4,5 procenta. V nepodnikatelské sféře rostly platy pomaleji, a to o 4,1 procenta, uvádí Český statistický úřad.

Ve sledovaném období dosáhla inflace půl procenta. Reálně se tak platy v podnikatelské sféře zvýšily o 4 procenta a v nepodnikatelské o 3,6 procenta.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vývoji mezd mluvili Jitka Erhartová, vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ, Radek Špicar viceprezident Svazu průmyslu a dopravy a Jaroslav Ungerman, ekonom

Medián mezd (hodnot uprostřed mzdového rozdělení – pozn. red.) byl v prvním čtvrtletí 22 533 korun a proti stejnému období předchozího roku byl vyšší o 6,5 procenta.

Osmdesát procent zaměstnanců tak pobíralo mzdu mezi 12 117 a 40 997 korunami. Z hlediska pohlaví se podle ČSÚ zvýšení mezd projevilo o něco více u mužů, kterým stouply o 6,8 procenta, u žen to bylo o 6,2 procenta.

Muži mají i značně vyšší mzdovou úroveň, v prvním čtvrtletí byl medián mezd žen 20 165 Kč, naopak u mužů 24 570 korun.

Mzdy v Česku | Foto: ČTK

Mzdy v krajích | Foto: ČTK

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme