Průměrná mzda se zvýšila na víc než 27 tisíc. Dvě třetiny zaměstnanců na ni ale nedosáhnou

Průměrná mzda v České republice ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1170 korun na 27 220 Kč, tedy o 4,5 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. Růst mzdy se shoduje s odhady analytiků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Fotobanka Pixabay

Po odečtení inflace se průměrná mzda reálně zvýšila o 4 procenta. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců v České republice na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián mezd, tedy prostřední hodnota, byl ve sledovaném období 23 527 korun a oproti loňskému čtvrtletí byl vyšší o 5,1 procenta.

Platy podle Jitky Erhartové z Českého statistického úřadu rostly kvůli nedostatku zaměstnanců. „A to tlačilo na růst mezd, protože zaměstnavatelé museli o pracovní sílu mezi sebou soutěžit,“ řekla Českému rozhlasu Erhartová.

Pošťáci si od dubna polepší, jejich mzdy se zvýší o víc než dvě a půl procenta, v lednu dostanou prémii

Číst článek

Medián je číslo, kdy polovina hodnot mezd je vyšší než tento údaj, a druhá polovina je nižší. U mužů dosáhl 25 720, u žen byl o 4759 korun nižší.

„Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 11 365 a 43 349 korunami,“ uvedl statistický úřad.

Vánoční tržby by mohly být rekorní, tvrdí analytici

Nejvíce si lidé polepšili v Ústeckém a Královéhradeckém kraji, kde plat vzrostl o více než 5 procent. Nejméně naopak vzrostl v Moravskoslezském kraji, řekla mluvčí statistiků Petra Báčová. „Na který dopadla situace spojená s útlumem těžby uhlí a kde průměrné mzdy vzrostly nejméně, o 3,2 procenta,“ dodala Báčová.

Výdělky v podnikatelské i nepodnikatelské sféře podle zjištění Českého statistického úřadu rostly zhruba stejně. V podnikatelské stoupla průměrná mzda o 4,5 procenta a po odečtení inflace o čtyři procenta, zatímco v nepodnikatelské oblasti činil nárůst nominální 4,6 procenta a reálný 4,1 procenta.

Platy rostly hlavně v pohostinství a ve zpracovatelském průmyslu. Stále ale přetrvává nízká inflace, takže si lidé za svou výplatu koupí víc. Analytici se domnívají, že by letošní vánoční tržby mohly být rekordní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme