Průměrná mzda v Česku stoupla na 22 992 Kč

Ve druhém čtvrtletí letošního roku byla průměrná mzda v České republice 22 992 koruny. Meziročně se tak zvýšila o 2,8 procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koruny, česká měna | Foto: Jan Rosenauer

Nejvíce přidáno dostali zaměstnanci poskytující zdravotní a sociální péči, zaměstnanci ve školství a také energetici.

Mezi ty, kterým platy naopak propadly a nebo rostly jen velmi pomalu, naopak patří zaměstnanci důlních firem a obchodů. Jde o obory nejvíce zasažené recesí. Rádiu Česko to řekla analytička Raiffeisenbank Helena Horská.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s Helenou Horskou na Rádiu Česko

"Primární sektor, jako je těžba nebo zpracování surovin, byl dramaticky zasažen poklesem světové poptávky. To samé platí u služeb."

"Služby navíc bohužel nemají to nejhorší období za sebou, naopak je ještě další pokles čeká, a proto také mzdy v tomto sektoru klesají, alespoň v tempu růstu, a nadále budou alespoň po dobu druhého pololetí letošního roku dál zpomalovat v růstu," uvedla Horská v rozhovoru pro Rádio Česko.

Z regionálního pohledu platí, že mzdy rostou velmi pomalu tam, kde stoupá nezaměstnanost. Jejich absolutní objem v některých případech může dokonce klesat.

Vysoká nezaměstnanost je aktuální například v Karlovarském kraji, na severu Moravy a některých okresech Vysočiny. "To jsou oblasti, kde pravděpodobně právě z důvodu vysoké nezaměstnanosti a pádu některých firem bohužel mzdy nerostou," vysvětlila analytička Helena Horská.

Rychlý růst mezd do konce roku analytici neočekávají

Analytici předpokládají, že ve zbytku letošního roku porostou průměrné mzdy jen málo. Myslí si to například ekonom ČSOB Petr Dufek. Zároveň připomněl, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

"Obrat k rychlejšímu zvyšování mezd se nedá očekávat ani ve druhé polovině roku, spíše naopak. Tempo růstu mezd zůstane s výjimkou veřejného sektoru hodně utlumené. Takže s rychlým zvyšováním mezd a následně i spotřeby v ekonomice se nedá počítat," řekl Dufek Radiožurnálu.

Jitka Hanžlová, Marika Táborská, Tomáš Pavlíček, Roman Chlupatý, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme