Průměrná mzda ve 4. čtvrtletí loňského roku vzrostla o 600 korun na 27 200

Průměrná mzda v Česku ve 4. čtvrtletí loňského roku vzrostla na 27 200 korun, což je o 609 korun (2,3 procenta) více než ve stejném období roku 2013. Za uvedené období se ale zvýšily i spotřebitelské ceny o půl procenta, reálně tak mzda rostla o 1,8 procenta. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Za celý loňský rok dosáhla průměrná mzda výše 25 686 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze (ilustrační foto) | Foto: Ladislav Bába

Medián mezd, který představuje mzdu prostředního zaměstnance, tedy běžnou mzdovou úroveň, činil ve 4. čtvrtletí 22 847 korun, proti stejnému období předchozího roku tak vzrostl o 2,6 procenta.

U mužů činil 24 847, u žen byl 20 552 korun. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu v rozmezí mezi 10 684 korun a 44 223 korunami.

V podnikatelské sféře se průměrná mzda v posledním kvartálu loňského roku zvýšila nominálně o 1,9 procenta, reálně o 1,4 procenta. V nepodnikatelské sféře rostla nominálně o 3,8 procenta, reálně pak o 3,3 procenta.

Z údajů ČSÚ vyplývá, že objem mezd ve 4. čtvrtletí vzrostl o 3,4 procenta, počet zaměstnanců o procento.

Mzdový vývoj v krajích

V jednotlivých odvětvích byl mzdový vývoj i ve 4. čtvrtletí 2014 podle údajů ČSÚ značně diferencovaný. „Nominální nárůsty se pohybovaly od hluboce záporných hodnot pro těžbu a dobývání (-5,9 procenta), až po pětiprocentní nárůst ve veřejné správě a obraně, kde zafungovalo zvýšení platových tarifů,“ uvádí Dalibor Holý z ČSÚ.

Výraznější poklesy mzdových průměrů jsou – kromě útlumem postiženého dobývání uhlí – také v některých odvětvích tržních služeb, především u agentur práce, cestovních kanceláří a bezpečnostních agentur, u pojišťoven a v některých finančních a poradenských činnostech.

Naopak dařilo se v průmyslových oborech, u hlavního tahouna české ekonomiky – zpracovatelského průmyslu, který zaměstnává 1075 tisíc zaměstnanců – vzrostla průměrná mzda o 3,2 procenta. Polepšili si především zaměstnanci ve slévárenství, výrobě počítačových a optických přístrojů, strojírenství, ale i v potravinářství.

V dlouhodobém pohledu je podle ČSÚ zjevné, že nejrychlejší růst mezd je v odvětví informačních a komunikačních činností, které v posledních dvou letech dokonce takřka dostihlo peněžnictví a pojišťovnictví.

Růst průměrné mzdy se ve 4. čtvrtletí 2014 nejvýrazněji projevil v kraji Vysočina, 4,1 procenta, a vysoký byl i v dalších regionech: v Libereckém kraji vzrostly meziročně mzdy o 3,8 procenta, v Pardubickém o 3,7 procenta, v Jihočeském a Zlínském shodně o 3,6 procenta, naopak v Praze byl růst opětovně nejnižší, činil půl procenta.

Průměrná roční hrubá mzda (2000 - 2014) | Foto: ČTK

bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme