Průměrná mzda vzrostla nejméně od roku 2000
Průměrná hrubá mzda v Česku se v prvním čtvrtletí roku vyšplhala na 22 748 korun. Jak vyplývá z údajů Českého statistického úřadu, ve srovnání se stejným obdobím loni přibyla lidem na výplatní pásce necelá pětisetkoruna.
Jde přitom o nejnižší růst od roku 2000. Když se totiž odečte vliv inflace, pak reálné mzdy stouply jen o 1 a půl procenta
Podle analytičky Raiffeisen Bank Heleny Horské si více polepšili zaměstnanci v nepodnikatelské sféře, kam spadá i státní správa. Firmy svým pracovníkům přidaly méně.
“Na trhu práce je pořád velká zásoba lidí, kteří hledají práci. Navíc firmy musejí šetřit, protože pokud chtějí získat zakázku v zahraničí, musí přijít s nižšími náklady a nižší cenou,” uvedla Horská.
Firmám se zakázky v zahraničí zatím daří získávat. Potvrzuje to statistika růstu průmyslové výroby, která v dubnu zrychlila meziroční růst na 10, 9 procenta, což jevíc, než čekal trh.
Průmyslová výroba oživuje díky růstu ekonomické aktivity v zemích největších obchodních partnerů Česka, hlavně v Německu. To se projevilo I v dalším růstu exportu, který se v dubnu zvýšil o 13 procent. Zahraniční obchod tak skončil přebytkem přes 15 miliard korun.
Opatrný optimismus
Hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek považuje dvouciferný růst průmyslu dva měsíce po sobě za určitý důvod k optimismu. Je třeba si ale uvědomit, že srovnáme letošní data s loňským hlubokým propadem. Marek vidí i určitá varování pro příští vývoj.
„Zejména dopady řecké dluhové krize na ekonomiku eurozóny. Výrazná redukce deficitů evropských států bude mít negativní vliv na hospodářský růst těchto zemí. A česká ekonomika je na eurozónu silně navázána,“ vysvětlil Marek.
O růst průmyslové výroby se zasloužily hlavně automobilový průmysl a zpracování kovů. Právě tyto dvě oblasti jsou podle Marka nejcitlivější na hospodářský vývoj v eurozóně.
„Právě z těchto odvětví směřuje velká část produkce na vývoz. Dojde-li k vzestupu poptávky v zahraničí, potom se právě zde nejrychleji a nejvýrazněji projeví zlepšení ekonomické situace,“ řekl ekonom Patria Finance.