Průměrná sazba hypoték roste, stoupla na 2,03 procenta. Banky už ale uzavřely přes 47 tisíc smluv

Průměrná úroková sazba hypoték v květnu stoupla na 2,03 procenta z dubnových 2,01 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Loni v listopadu a prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. V prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb. O hypotéky byl v květnu zájem větší, než v dubnu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dražba majetku v elektronické aukci se stává běžnou praxí | Foto: Fotobanka Stock Exchange, gingko2

Během května si do banky přišlo pro hypoteční úvěr 10 334 klientů. Zájem o úvěry byl tak stejný jako v březnu. V květnu si lidé sjednali hypotéky za 21,155 miliardy korun, což je o 3,5 miliardy více než v dubnu a zhruba stejně jako březnu. Za celý letošní rok už banky uzavřely 47 335 smluv o hypotečním úvěru v celkovém objemu 96,3 miliardy korun.

„Průměrné úrokové sazby se prozatím usadily na hladině okolo dvou procent, kde by mohly nějakou dobu vydržet. Některé banky dokonce korigují předchozí zvyšování sazeb úvěrů do 80 procent hodnoty nemovitosti, kde nejsou limitovány doporučením České národní banky," uvedl hlavní analytik Fincentra Josef Rajdl.

Zákon o ČNB se do voleb nestihne schválit. Měl ochránit trh s nemovitostmi

Číst článek

Zvýšená poptávka po úvěrech je částečně tažena nejistotou žadatelů, zda se doporučení ČNB stanou závaznými, a oni tak v budoucnu hůře dosáhnou na hypotéku, uvedl ředitel společnosti Chytrý Honza Jiří Paták. Druhým faktorem je podle něj tradičně silný květen, protože lidé chtějí mít vyřešený nákup bydlení před prázdninami.

Výkonný ředitel realitní kanceláře Reality IQ Ondřej Mašín upozornil, že lehce rostoucí sazba hypotečních úvěrů souvisí se zpomalením růstu cen nemovitostí. Zatímco v některých regionech už ceny nemovitostí dosáhly maxima, v Praze a Brně stále rostou. Rozdíly v cenách jsou v jednotlivých krajích propastné, například za cenu průměrného pražského bytu by se podle něj dalo pořídit šest bytů v Ústeckém kraji.

Česká spořitelna se podle Fincentra v prvním čtvrtletí letošního roku stala se 33procentním podílem hypoték lídrem hypotečního trhu. Po osmi letech tak z trůnu sesadila Hypoteční banku. Navíc navzdory trhu zlevnila hypoteční úvěry, ostatní banky spíše zdražují. Česká spořitelna nově snížila úrokové sazby u hypoték s pěti, osmi a desetiletou fixací, a to o 0,2 procentního bodu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme