Průměrné mzdy ve veřejném sektoru mají stoupnout o pět procent

Nárůst průměrných mezd ve veřejném sektoru o pět procent slibuje pro rok 2009 ministerstvo práce a sociálních věcí. Podle ministra Petra Nečase dosáhne celkový objem mzdových prostředků ve veřejném sektoru téměř 138 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas | Foto: Luboš Wišniewski

"Celkový objem na mzdové prostředky ve veřejném sektoru placené ze státního sektoru se zvyšuje o pět procent v příštím roce, to znamená zvyšuje se na 137 miliard korun. S tím, že navýšení o pět procent nebude plošné, bude děláno selektivně - jako priorita jsou bráni pedagogičtí pracovníci regionálního školství. Takže zhruba čtyři miliardy z toho sedmimiliardového navýšení jdou na platy v této sféře a tři miliardy jdou do zbytku veřejného sektoru," poznamenal Nečas.

V letošním roce je průměrná mzda zaměstnance 22 739 Kč a celkový objem mzdových prostředků ve veřejném sektoru 131 miliard Kč.

Odboráři po vládě požadují zvýšení platů zaměstnanců ve veřejné sféře o osm procent. Ministři budou s odborářskými předáky o jejich požadavcích ještě jednat. Podle Nečase ale nejsou ochotni prohloubit deficit státního rozpočtu a nepřekročí zákonem určené výdajové limity.

Milan Kopp, Kateřina Rózsová-Horálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme