Průmyslová výroba v Česku v červenci meziročně klesla o 2,8 procenta. Přispěla k tomu výroba elektřiny

Průmyslová výroba v Česku v červenci meziročně klesla o 2,8 procenta, předtím pět měsíců v řadě meziročně rostla, v červnu o 0,9 procenta. V červenci byla produkce meziročně nižší u většiny odvětví, výrazný podíl na celkovém poklesu měla výroba a rozvod elektřiny a plynu. Ve středu o tom na svém webu informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová produkce nižší o 2,6 procenta.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„K poklesu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba a rozvod elektřiny a plynu, kde se projevily delší letní odstávky a vyšší loňská srovnávací základna. Nižší poptávka ze stavebnictví měla vliv na pokles výroby ostatních nekovových minerálních výrobků a plastových výrobků,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Veronika Doležalová.

Energie zlevňují. Další poplatky ale mohou konečnou cenu na složenkách vrátit zpátky ‚ke stropu‘

Číst článek

Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu byla v červenci meziročně nižší o 15 procent a oddíl těžby a dobývání eviduje meziroční pokles o 19,5 procenta. Celkový pokles zaznamenal v červenci i zpracovatelský průmysl, a to o 1,1 procenta. V něm se dál dařilo výrobě motorových vozidel, která i v sedmém měsíci roku udržela i přes zpomalení dvouciferné tempo meziročního růstu. V červenci činil růst 12,6 procenta, v červnu 16,7 procenta.

Hodnota nových zakázek v červenci meziročně klesla o tři procenta. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně snížily o 2,6 procenta, tuzemské o 3,8 procenta. „K poklesu nejvíce přispěla výroba strojů a zařízení, kde se projevilo zvýšené nabírání zakázek v minulých měsících. Pokles zakázek pokračoval v chemickém průmyslu a výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství,“ uvedli statistici.

Podle nich hodnota nových zakázek vzrostla pouze ve výrobě motorových vozidel a ostatních dopravních prostředků a mírně také ve výrobě elektrických zařízení a ve farmaceutickém průmyslu.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v červenci meziročně snížil o dvě procenta, jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda oproti loňsku vzrostla o 9,5 procenta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme