Průmyslová výroba podle statistiků zpomaluje

Tempo růstu průmyslové výroby v České republice zpomaluje. Podle údajů statistického úřadu v březnu zvolnilo na jednu desetinu procenta, zatímco ještě v únoru rostl průmysl meziročně o téměř 6 procent. Vicepremiér vlády pro ekonomiku Martin Jahn ale tvrdí, že jde pouze o přechodnou věc a českým podnikům dále věří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Jahn | Zdroj: ČTK

Na horším výsledku růstu průmyslové výroby se negativně projevila vysoká srovnávací základna z roku 2004. Důvodem bylo také to, že letošní březen měl o jeden pracovní den méně než ten loňský. Vliv statistických faktorů si ekonomové sice uvědomují, přesto jsou podle nich tyto výsledky varováním. Může to znamenat, že českému průmyslu dochází dech, podléhá nižší evropské poptávce a silné koruně.

Vicepremiér vlády pro ekonomiku Martin Jahn s tím nesouhlasí a věří v obrat k lepšímu. Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu řekl: "Bohužel vnější faktory nejsou pro český průmysl příznivé. Koruna posiluje a poptávka v zahraničí, zejména v západní Evropě, klesá, Na druhou stranu si nemyslím, že by to znamenalo, že českému průmyslu dochází dech."

Podle Jahna srovnání se stejným obdobím loni je ve srovnání s velkou základnou. Vicepremiér si myslí, že to je pouze přechodná věc a průmyslu se bude tento rok dařit.

Jitka Hanžlová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme