Průmyslová výroba roste, ekonomové zatím nejásají

Český průmysl se možná definitivně odrazil ode dna. Alespoň o tom vypovídají poslední čísla Českého statistického úřadu. Tuzemská produkce se poprvé od předloňského září zvýšila o 2,1 procenta. Ještě v listopadu 2009 přitom klesala o jednu desetinu procenta, respektive o sedm procent v říjnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výroba automobilů | Foto: Evropská komise

Podle analytika Raiffaisen bank Aleše Michla je ale důvod k optimismu přinejmenším předčasný. "Myslím, že rok 2010 bude stále větší výzvou pro všechny průmyslové podniky oproti roku 2009," řekl Michl Radiožurnálu a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Růst průmyslové výroby v ČR. Téma pro analytika Raiffaisen bank Aleše Michla.

"Malé a střední podniky budou i nadále v problémech. Lze očekávat ještě jednu vlnu propuštění. Tyto dva faktory zcela determinují případný odraz ode dna."

Letošní ekonomický růst navíc podle Michla bude natolik malý, že téměř nebude generovat nová pracovní místa. "Nelze očekávat, že firmy budou krátce po vlně propuštění opět nabírat nové zaměstnance. Naopak dojde v rámci společností ke škrtům v rozpočtech," míní Michl.

Ze statistik ČSÚ dále vyplývá, že se zvyšují tržby z vývozu, a to o 3,9 procenta. Podle analytika Raiffaisen bank jsou zmiňované tržby taženy takzvaným dopingem, a to v podobě různých záchranných opatření typu šrotovného v Německu.

"Jestli se tržby z vývozu opravdu zvyšují, bude jasné až v první polovině roku, kdy pomine vliv některých ochranných vládních opatření," uzavřel Michl.

Lukáš Vincourek, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme