Průmyslová výroba v dubnu dál výrazně klesla, stavební o 2 procenta vzrostla

Průmysl se v dubnu opět propadl. Průmyslová výroba se meziročně snížila o 22 procent. V březnu se přitom už propad snížil jen na 12 procent. Naopak, v dubnu poprvé od loňského září vzrostla stavební výroba, meziročně o 2 procenta. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hutník | Foto: Česká televize

Propad českého průmyslu tak podle analytika ČSOB Petra Dufka pokračuje i přes zavedení šrotovného v okolních zemích, které umožnilo zvýšit výrobu v našich automobilkách.

"Největší propady v rámci průmyslu zaznamenávají výrobci kovů a železa, jejichž výroba klesá téměř o padesát procent. Je to velmi negativní trend, který naznačuje, že oživení ekonomiky, ať už české nebo evropské, je ještě zdaleka v nedohlednu."

"Německé šrotovné ovlivňuje výsledky českého průmyslu pozitivně. Přece jenom nám umožňuje zmírňovat ty propady, které se v tuto chvíli pohybují kolem dvaceti procent," dodal Dufek.

Poprvé od loňského září naopak v Česku rostla stavební výroba - v dubnu meziročně o dvě procenta. Analytik ČSOB Petr Dufek říká, co za růstem stojí: "Na jedné straně klesá bytová výstavba a výstavba komerčních nemovitostí, na straně druhé stále narůstá výstavba infrastruktury, především dopravní. Za pozitivním výsledkem stavebnictví jsou rozhodně peníze z veřejných rozpočtů - ať už z těch českých nebo evropských. Za růstem stavebnictví stojí i sezónní faktory a především počasí, které bylo tentokrát příznivé, a umožnilo zrychlit výstavbu infrastruktury právě v dubnu."

Související příspěvky:
Míra nezaměstnanosti v květnu zůstala na 7,9 procenta
Průměrná mzda v prvním čtvrtletí vzrostla o 534 Kč
Stát hospodařil ke konci května se schodkem 71 miliard korun
Český průmysl dál klesá, nepomohlo ani šrotovné
Důvěra v domácí ekonomiku i přes krizi roste
Výstavba bytů se v Česku propadla skoro o 9 procent

Marika Táborská, Tomáš Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme