Průmyslová výroba v říjnu rostla, stavebnictví hlásí pokles

Zahraniční obchod za říjen skončil s přebytkem 15,3 miliardy korun, což je o 1,1 miliardy méně než loni. Průmysl ve stejném období vzrostl meziročně o 6,9 procenta, meziměsíčně ale zaznamenal propad o 0,3. Stavebnictví hlásí oproti loňskému říjnu pokles výkonu o 1,4 procenta. Maloobchod nepotvrdil zářijové oživení a meziměsíčně propadl. Aktuální statistiky kondice české ekonomiky okomentoval na Rádiu Česko ředitel odboru ekonomických analýz Ministerstva průmyslu a obchodu ČR Jaroslav Vomastek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeřáb - stavba | Foto: Comstock Images

„Data odpovídají očekávání, nehýříme optimismem, ani aktuální vývoj není důvodem k pesimismu,“ řekl Vomastek.

Česká ekonomika je velmi závislá na vývoji v Německu a v eurozóně. Právě tam míří více než 80 procent našeho exportu. Předstihové indikátory tam vykazují v posledních měsících uspokojivá čísla. „To je pro nás dobrá zpráva,“ uvedl Vomastek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Statistiku říjnového vývoje české ekonomiky okomentoval na Rádiu Česko ředitel odboru ekonomických analýz Ministerstva průmyslu a obchodu Jaroslav Vomastek

Naopak je česká ekonomika velice závislá na vývoji cen komodit, neboť je dovozcem surovin pro výrobu. Ceny komodit v poslední době plošně rostou. „Větším problémem by ale bylo, kdyby došlo k nějakým skokovým růstům, s pozvolným růstem cen si ekonomika dokáže poradit,“ myslí si Vomastek.

Tahounem výkonu českého hospodářství budou podle Vomastka stále automobilky. Téměř čtvrtina produkce českého průmyslu připadá na automobilový sektor.

„Stavebnictví výrazné oživení nečeká. Bude to takový pohyb po dně. Největší podíl příjmů ze stavebnictví tvoří státní zakázky a jejich růst se nečeká,“ uzavřel hodnocení aktuálních sektorových statistik Vomastek.

Pustil se i do odhadu růstu celé české ekonomiky. „Odhad růstu máme za celý letošní rok a i rok příští. Za letošek čekáme růst HDP o 2,3 procenta, příští rok pak předpokládáme mírné zpomalení na 2,1 procenta.“

Roman Chlupatý, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme