Průmyslu se loni dařilo nejvíc za poslední tři roky

Českému průmyslu se daří nejlépe od roku 2001. Výroba v něm se loni meziročně zvýšila o 9,9 procenta proti předloňským 5,8 procenta. Průmyslu se loni dařilo téměř ve všech oblastech. Tržby podniků byly nejvyšší dokonce od roku 2000. Zvýšila se také produktivita práce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průmyslový provoz

Průmyslový provoz

Podle hlavního ekonoma Živnobanky Patrika Rožmberského však přesto výsledky českého průmyslu v prosinci minulého roku zůstaly za očekáváním.

"Tradičně se dařilo zejména podnikům vyrábějícím hutní a kovodělné výrobky, dopravní prostředky a pryžové a plastové výrobky. Na druhé straně klesla těžba energetických surovin a výroba usní a textilních výrobků. Příznivě vyznívá i statistika porovnání meziročního růstu reálných mezd a produktivity práce. Takovýto vývoj předurčuje úspěch českých podniků v boji se zahraniční konkurencí. Slabým místem ve statistice průmyslových firem zůstává fakt, že zaměstnanost stále neroste."

Podle Českého statistického úřadu mají hlavní podíl na loňském úspěchu tuzemského průmyslu zahraniční investoři, kteří otevřeli řadu nových výrobních kapacit. Podnikům pomohl také pokračující vývoj na trhu oceli a železa.

Marika Táborská, David Vandrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme