Průzkum: čtyři z deseti Čechů tají partnerovi část příjmů, dávají si peníze stranou i pro případ rozchodu

Jak financujete chod své domácnosti? A máte přehled o příjmech vašeho partnera? Liší se vaše finanční „tajnůstkaření“ od většiny populace? Možná ne. Protože 4 z deseti Čechů skrývají před svým partnerem nebo partnerkou peníze. Vyplývá to z průzkumu Equa bank. Spoří si na zvláštním účtu nebo nepřiznávají výši svého příjmu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtyři z deseti Čechů tají partnerovi část příjmů. (Ilustrační snímek) | Foto: Adriana Velasquez | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Je jedno, zda jde o manžele nebo nesezdané partnery. Podstatná část lidí si ráda uchovává finanční nezávislost a pocit soukromí při nakládání s penězi.

„Nejčastějším důvodem pro tyto tajné úspory je fakt, že chtějí překvapit svého partnera nějakým dárkem. Takto chce překvapit partnera zhruba 23 % Čechů. A zhruba 8 % si spoří, aby nemuseli přiznávat, kolik stojí jejich nákupy. Pět procent spoří tajně proto, aby byli připraveni, kdyby se jejich vztah rozpadl,“ popsala Radiožurnálu důvody, které respondenti v průzkumu uváděli Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí Equa bank.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čtyři z deseti Čechů skrývají před svým partnerem peníze. Tají výši příjmů i úspor.

A čtyři procenta respondentů tají své peníze proto, že zatím svého partnera dostatečně neznají. Ve dvou nezávislých průzkumech odpovídalo celkem 400 lidí. Výsledky vyšly v podstatě totožné.

Zajímavostí je, že například s myšlenkou, že v dlouhodobém vztahu je důležitá otevřenost ohledně financí, souhlasí 70 procent respondentů. Názor a skutečná praxe se tedy často liší.

Zároveň tři z deseti odpovídajících přiznali, že doma neprozrazují přesnou výši svých příjmů. Finanční poradce ze společnosti Fincentrum David Bureš je po mnoha letech praxe hodně skeptický k altruistickým prohlášením respondentů, že ukrývají peníze proto, aby svého partnera překvapili dárkem.

„Pokud se mi klient rozpovídá a já vidím do vnitřních myšlenek, tak už rozděluji to, co klient říká oficiálně, a to, co je skutečnost. A tohle je přesně ta situace, co říká klient oficiálně, když se ho někdo zeptá na první schůzce,“ říká Radiožurnálu Bureš.

Podle průzkumu Equa bank má jen třetina respondentů peníze v domácnosti na společném účtu. Čtvrtina dotazovaných volí kompromis a mají jak jeden společný účet, tak zároveň i oddělené účty.

Zajímavé je, že tajnosti ve financích v domácnosti se týkají i dětí. Podle průzkumu totiž každý druhý odpovídající přiznal, že dává dětem peníze tak, aby o tom partner nevěděl. Třetina respondentů to dokonce dělá pravidelně.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme